Úspechy zbierala ako mažoretka. Holíková z R. Janoviec sa stala roztieskavačkou

Mažoretka Adriána Holíková z Rimavských Janoviec zaznamenala výrazné úspechy. Medaily získala na majstrovstvách sveta i Európy. V súčasnosti však už pôsobí ako roztlieskavačka na športových podujatiach. „Robím aj animátorku, veľmi mi však chýbal tanec. Skúsila som to ako roztieskavačka, alebo teda cheerleaderka, ktoré v Banskej Bystrici hľadali. Je to pre mňa stále niečo nové, ale baví ma to,“ povedala pre vobraze.sk dvadsaťročná Adriána Holíková. Od septembra minulého roka študuje kombináciu slovenský jazyk a história na Filozofickej fakulte UMB v Banskej Bystrici.

Dotvára atmosféru predovšetkým na hokejových dueloch Tipos extraligy. „Častejšie je to na domácich zápasoch HKM Zvolen než HC ‘05 Banská Bystrica. Raz som bola aj na dueli volejbalistiek VK Pirane Brusno. Prvému zápasu, na ktorom som sa predstavila ako roztieskavačka, predchádzala príprava. Ťažila som v nej z tanečných zručností, ktoré som nadobudla v mažoretkovom období. Cheerleaderky to majú pri vystupovaní jednoduchšie, je voľnejšie a prispôsobené schodom na štadiónoch. Zaujalo ma to a aj si niečo takýmto spôsobom privyrobím,“ priblížila Holíková.

Priznáva, že sa o hokej vôbec nezaujímala a nepozerala ho ani v televízii. „Keď máme teraz vystúpenia na zápasoch, tak trochu dianie na ľade sledujem, ale nejako to neprežívam,“ dodala. „Keď porovnám kostýmy mažoretiek a roztieskavačiek, tak sú podobné. Rozdiel je v tom, že roztieskavačky majú na oblečení uvedené označenie klubov, čo v prípade mažoretiek nie je možné. Ďalší rozdiel spočíva v tom, že mažoretky si pripravujú vystúpenie na konkrétnu hudbu. V prípade roztieskavačiek väčšinou nevieme, aká hudba na štadiónoch zaznie. Máme však pripravené rôzne zostavy, a keď tá, ktorá je na to určená, jednu začne, napojíme sa na ňu.“

Mažoretkovú kapitolu svojho života ukončila vlani po majstrovstvách sveta, na ktorých získala dve strieborné medaily. V chorvátskom Zadare obsadila medzi sólistkami v seniorskej kategórii druhé miesto so žezlom (mace). Z pozície kapitánky priviedla Holíková veľkú formáciu rimavskosobotských mažoretiek Estrella k strieborným medailám v juniorskej kategórii (klasik pom – pom).

V minulom roku si vybojovala Adriána Holíková na európskom šampionáte v slovinskom Maribore striebornú medailu. Ukoristila si ju medzi sólistkami v seniorskej kategórii so žezlom. Zároveň prispela k bronzu veľkej formácie mažoretiek Estrella medzi juniorkami (klasik pom – pom).

V roku 2022 si priniesla bronz zo svetového šampionátu v chorvátskom Záhrebe, kde súťažila v dvojici s Chiarou Kleibanovou v seniorskej kategórii so žezlom. Na majstrovstvách Európy v chorvátskom Zadare získala vtedy striebro ako duo s Emíliou Csankovou a bronz (sólistka) v seniorskej kategórii so žezlom (mace). Ako dodala, v zbierke má tiež dve bronzové medaily z ME, ktoré získala ako členka veľkých formácií. Má medaily z majstrovstiev Slovenska a jeden titul.
„Som už bývalá mažoretka. Sem – tam však ešte zavítam medzi rimavskosobotské mažoretky Estrella,“ skonštatovala Adriána Holíková.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album A. Holíkovej