Tomáš z Hrnčiarskych Zalužian tancoval v SĽUK-u. Chce sa stať záchranárom

Profesionálne sa venoval folklórnemu tancu, teraz sa chce stať záchranárom. Tomáš Husár z Hrnčiarskych Zalužian tancoval v renomovanom Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK). Teraz si plní detský sen a chce sa stať záchranárom.

Tomáš pracuje ako vodič záchranky. Ako prezradil, už od detstva mal sen dostať sa k hasičom alebo záchranárom. „S týmto cieľom som aj nastupoval ako 15-ročný na Strednú zdravotnícku školu v Lučenci, že sa nechcem venovať nemocničnej zdravotnej starostlivosti a viac – menej som inklinoval k záchranárstvu. SĽUK bola len taká odbočka a po skončení pôsobenia v súbore som dostal možnosť vrátiť sa naspäť k tomuto môjmu snu a snažím sa v ňom dostať čo najďalej,“ vysvetlil pre vobraze.sk mladý zdravotník Tomáš Husár (25). V SĽUK-u skončil pred dvomi rokmi. Popri svojej práci študuje záchranársky program na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave. Je to doplnkové štúdium, ktorým si každý môže po maturite doplniť a rozšíriť svoje vedomosti.

Štúdium je trojročné a ukončuje sa maturitnou skúškou. „Teraz som druhák a o rok a pol, keď by som mal ukončiť toto štúdium, by som mal byť už plnohodnotný záchranár,“ povedal Tomáš. Podľa jeho slov je v prvom ročníku veľa teórie, no druhý je už živší. Ich prax momentálne prebieha v ružinovskej nemocnice, kde budúci zdravotníci na oddeleniach skúšajú a trénujú výkony pod dohľadom zdravotných sestier a lekárov. „V treťom ročníku by sme už mali mať aj prax na záchrankách,“ doplnil Tomáš. Hovorí, že táto práca ho veľmi baví a myslí si, že aj dlho bude. „Veľmi ma dokáže zohriať pri srdiečku, keď dokážeme pomôcť človeku, ktorý to potrebuje,“ zdôraznil.

Tomáš z časových dôvodov ukončil po roku štúdium na FTVŠ v Bratislave. Spoluprácu skončil aj v tanečnej škole pre deti. Tancu sa však venuje príležitostne naďalej. Objavuje sa ako tanečník v novooživenom predstavení Na skle maľované, za ktorým je režisér Ján Ďurovčík. Podľa Tomášových slov sa do projektu dostal cez známeho zo SĽUK-u, keď hľadali chlapcov, ktorí sa venovali folklóru. „Po nejakom čase som dostal ponuku robiť s Jánom Ďurovčíkom program Cigáni idú do neba, v ktorom Slovenské divadlo tanca spolupracuje s Cigánskymi diablami. Keďže medzi chalanmi boli prevažne „sľukári“, ktorí tam chodili vypomáhať a oni nemohli, tak urobili novú partiu a do nej som sa dostal ako náhradník,“ spomína Tomáš.

Vďaka tomuto angažmánu dostal v júni tohto roku až do Abú Zabí, hlavného mesta Spojených arabských emirátov. Prezradil, že to bol jeho prvý dlhší let a bol plný očakávaní z nových zážitkov. „Leteli sme z Viedni a pristáli v Dubaji, tam má úplne uchvátilo to obrovské letisko. Do Abú Zabí sme sa potom presúvali autobusom. Viac-menej ma ohúrilo všetko, od architektúry, podnebia, mora, ľudí, všetci boli zlatí, milí. No najväčší šok sme zažili z teplôt, lebo cez deň tam bolo vyše 50 stupňov a vtedy sa vôbec nedalo normálne prechádzať po ulici. V podstate sme deň strávili buď na hoteli, alebo v divadle na skúškach, “ spomína.

Vianoce sú pre neho hlavne o stretnutí s najbližšími. „Som rád, keď sa vždy dokážeme stretnúť všetci tí, ktorí sa máme radi,“ hovorí Tomáš. Na 24. december sa mu podarilo vymeniť si službu, a tak si mohol štedrovečernú večer užiť doma v Hrnčiarskych Zalužanoch. Ako prezradil, na Štedrý deň dodržiavajú pôst, čiže ráno zjedia rybaciu pomazánku a do večere sa už nič nemôže jesť. „No pri tých všetkých prípravách, chystaní večere a pri tom vianočnom zhone u nás nikto na to jedlo ani nepomyslí, až kým ho neuvidí na tom stole,“ hovorí s úsmevom Tomáš Husár. Na štedrovečernom stole u nich nesmú chýbať tradičné jedlá ako kapustnica, šalát či vyprážaná ryba. Tomáš šiesty rok žije v Bratislave, no domov sa vždy rád vracia. Aj do Klenovca, medzi svojich niekdajších kolegov a kamarátov z folklórneho súboru Vepor.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album Tomáša Husára