Pracuje so železom, mocné ruky Štefana z Čerenčian darovali krv vyše stokrát

Ruky Štefana Komoru z Čerenčian pracujú celý život so železom. Okrem toho je aktívnym darcom krvi, ktorý si na transfúzne kreslo sadol približne 109-krát. Vyslúžil si tak medailu Jána Kňazovického za bezplatné darovanie tejto najcennejšej tekutiny. Ako pre vobraze.sk priblížil Štefan Komora (56), rodák z obce Čerenčany. Končiť s darovaním krvi sa zatiaľ nechystá. „Pokiaľ mi bude zdravie slúžiť,“ povedal a dodal, že k darovaniu sa dostal prostredníctvom kamaráta, ktorý bol darcom a šiel pomôcť niekomu známemu. „Vybrali sme sa teda obidvaja a ja som pritom zostal. Párkrát mi potom aj volali, či viem prísť darovať krv. Snažím sa dodržiavať termíny, a keď môžem, tak idem,“ hovorí Komora.

Inšpiroval k darovaniu dcéru. „Skúšala to, ale zatiaľ nepatrí k pravidelným darcom. Ak by však niekto zo známych potreboval pomoc, tak si myslím, že by znovu išla,“ podotkol Komora, ktorý krv daroval stále zadarmo v Rimavskej Sobote. „Boli však aj prípady, kedy ma oslovili, aby som išiel darovať aj ľuďom do Ružomberka či Banskej Bystrice. Mám univerzálnu krvnú skupinu nulku. Veľmi si to pochvaľujú. Na druhej strane ja nemôžem prijať krv od hocikoho. Zatiaľ som to, chválabohu, nepotreboval. Radšej pomáham iným,“ zdôraznil. Z rodiny chodieval darovať krv s bratom, ale ten už medzi nami nie je.

Štefan Komora po darovaní krvi vždy odchádza s dobrým pocitom. „Viem, že krv ide na pomoc a záchranu človeka vo vážnejšej situácii. Nemusím ani vedieť komu,“ dodal. Komora verí, že krv by chodilo darovať aj viac ľudí, ak by boli oslovení v prípade pomoci niekoho z rodiny, priateľov.  „Myslím si, že v takom prípade by nikto nerozmýšľal a išiel by darovať krv. Neviem si predstaviť takého človeka, čo by to nespravil, ak by mohol,“ podotkol s tým, že potom je už len malý krôčik k tomu, aby pokračoval v tejto činnosti, lebo nikdy neviete, komu svojou krvou pomôžete zachrániť alebo predĺžiť život, obzvlášť v letných mesiacoch, kedy je krvi menej.

Prácu sestričiek na hematologicko-transfúznom oddelení si pochvaľuje. „Snažia sa a koľkokrát ich obdivujem. Musia sa trafiť do žily a pritom ich sleduje viacero ľudí. Mne by sa už ruky dávno triasli,“ poznamenal Komora. Pracuje ako opravár, údržbár v Taurise. „So železom som robil celý život. Pracoval som aj v troch ZŤS-kách, zváram,“ hovorí. Ako relax má rád záhradu v upravenom prostredí okolo domu, pekne ostrihané stromy a poteší ho aj každé hniezdo v záhrade. „Keď nechodím na huby, tak aspoň na prechádzku s mojou drahou polovičkou. Radi sa chodíme prejsť do prírody,“ uzavrel.

Zdroj: vobraze.sk