Ľubomír Klimo z Klenovca daroval takmer 50 litrov krvi, má rád vlaky a turistiku

Aktívny šesťdesiatnik Ľubomír Klimo z Klenovca vedie turistov v Hnúšti, je členom OZ Zubačka a pomáha ľuďom. Je darcom krvi a má za sebou už 107 odberov. Týmto svojim počinom darcu sa stal právoplatným držiteľom medaily Jána Kňazovického, ktorá sa udeľuje mužom za stonásobné darovanie krvi. Ako pre vobraze.sk priblížil, po prvýkrát daroval krv už koncom osemdesiatych rokov minulého storočia. Priviedla ho k tomu práca v bani vo Veľkom Krtíši, ale hlavne jeho kamaráti, ktorí ako skupinka, v pravidelnom režime navštevovali odberné miesta. „Najskôr sme chodili do Lučenca, potom sme skúsili Banskú Bystricu. Sem do Rimavskej Soboty na hematologicko-transfuziologické oddelenie sme chodili dlhé roky,“ povedal Ľubomír Klimo (61).

Počas svojho života zažil aj neľahký pracovný úraz. V tom čase si musel vytvoriť dlhšiu pauzu, kedy nemohol darovať krv. Keďže, ale nebola potrebná žiadna transfúzia krvi, hneď ako sa vyliečil, pokračoval tam, kde skončil.

Čo si pri darovaní pochvaľoval, bol vždy personál, milé a ochotné sestričky. Podľa jeho slov absolvoval všetky odbery tou istou rukou. Mal svoje obľúbené odberové kreslo na ľavú ruku.

Ľubomír Klimo a sestrička Martina Müllerová, ktorá pracuje na transfuziologickom oddelení v rimavskosobotskej nemocnici

Ľubomír Klimo patrí aj v súčasnej dobe k veľmi aktívnym ľuďom. Je zamestnancom Technických služieb mesta  Hnúšťa a je tiež predsedom miestneho klubu Slovenských turistov, v tom istom meste. Vo svojom voľnom čase sa veľmi rád bicykluje, či s priateľmi prechádza rôzne kúty Slovenského rudohoria. Medzi jeho najobľúbenejšie miesta patria Ostrá, Sinec, klenovský Vepor, Burda, Zbojská a okolité hory. Jeho záujem sa rozširuje aj do oblasti vláčikov. „Baví ma to, som štyri roky členom občianskeho združenia Zubačka,“ povedal Ľubomír Klimo. Každé dva týždne sa na Zubačke organizuje brigáda, na ktorej sa vždy, keď mu vydá čas, objaví aj on.

Ďalšie odbery mu však už pre chorobu nepribudnú. Jeho kroky ale stále smerujú na hematologicko-transfuziologické oddelenie nemocnice. Stretli sme ho tam počas Svetového dňa darcov krvi, kedy si pri tejto príležitosti prišiel pre balíček a na kontrolu. V jeho tradícií však pokračujú ďalej rodinní príslušníci, najmä syn Ľubomír, ktorý je momentálne držiteľom bronzovej Janského plakety.

Zdroj: vobraze.sk, Dominika Husárová