Ocenili pravidelných darcov krvi z okresu Rimavská Sobota + foto

Územný spolok Slovenského Červeného kríža Rimavská Sobota ocenil pravidelných darcov krvi. Plakety si dnes prebrali desiatky darcov. Ako pre vobraze.sk uviedla riaditeľka Územného spolku SČK Rimavská Sobota Danka Hladovcová, bolo im cťou, že tento rok mohli z okresu Rimavská Sobota darcom udeliť 60 bronzových, 36 strieborných, 6 zlatých a 8 diamantových Janského plakiet. Kňazovického medailu za viac ako sto odberov si dnes prebrali dvaja darcovia – Milan Kováčik a Ľubomír Antal. „Sú to takí naši super darcovia,“ skonštatovala Hladovcová a dodala, že darcov v okrese Revúca budú oceňovať na budúci týždeň.

Bronzovú plaketu MUDr. Jána Janského si prebral Peter Baláž z R. Soboty. Absolvoval 11 úspešných odberov. „Som vďačný a hrdý za to, že som zdravý a môžem darovať krv a takto pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Nikdy neviem, kedy tú najvzácnejšiu tekutinu budem potrebovať práve ja. Čo sa týka personálu na hematologicko-transfuziologickom oddelení v Rimavskej Sobote, majú vysoko profesionálny a hlavne milý i ľudský prístup,“ povedal pre vobraze.sk Peter Baláž.

S milým personálom sa stotožnila aj Eva Šuleková Kopcová. Na svojom konte má 21 odberov. „Teším sa vždy na odber a chodila by som aj častejšie, keby sa dalo. Hlavne kvôli tomu dobrému pocitu, že niekomu moja krv môže pomôcť, ale aj kvôli sebe, že sa cítim taká naštartovaná po odbere. Ako keď ti niekto vdýchne novú energiu,“ dodala. Zároveň podotkla, že každým odberom absolvujem takú malú „preventívku“ čize som pod zdravotnou kontrolou trikrát do roka. Krv chodia darovať s manželom pravidelne už vyše šesť rokov. „Nahovárame na to aj dalších členov rodiny, alebo známych, aby chodili tiež,“ dodala s úsmevom.

Hladovcová spomenula, že sa tešia všetkým darcom krvi. Tento rok podľa jej slov zaznamenali ich mierny pokles. Napriek tomu pribúdajú prvodarcovia. „Tešíme sa prvodarcom. Starší, čo už nemôžu darovať odchádzajú a pribúdajú noví. Dopĺňa sa to. Myslím si, že keď už niekto raz začne, tak už bude pokračovať, že to neskončí jedným darovaním na strednej škole,“ hovorí Hladovcová.

Zdroj: vobraze.sk, FOTO: Eva Šuleková Kopcová