Motorkárom požehnal kaplán. Na Kurinci si vybrali svoju Miss Moto a spanilou jazdou prešli R. Sobotou + foto a video

Otváranie motoristickej sezóny prinieslo na Kurinci pri Rimavskej Sobote viacero noviniek. Po minuloročnom početnom záujme stoviek motorkárov pripravili rovnako stretnutie pri Bufete Kaskády pri vodnej nádrži Kurinec. Tentoraz motorkárov a priaznivcov motoriek čakali viaceré novinky a súťaže, ktoré po úspechu plánujú aj udržať. Meranie hlučnosti výfukov prebiehalo asi hodinu a zapojili sa do neho motorkári s rôznymi kubatúrami, či vekom svojich dvojkolesových miláčikov. Súťaž o najhlučnejšiu motorku vyhral Miro Farkaš na motorke Ducati. Nameraných bolo 131,4 decibelov. Nechýbala však ani zrepasovaná a zachovaná Jawa, na ktorej prišiel Richard Totkovič.

Motorkári využili aj možnosť občerstvenia a vydali sa na okruh Rimavskou Sobotou. Meral približne 16 kilometrov a organizátor Robert Totkovič účastníkov vyzval, na spanilú jazdu v jednom jazdnom pruhu. „Odhadom sa tu nachádza asi 300 mašín a to je pre nás signál, že ste k nám prišli radi a nás to veľmi teší,“ povedal Robert Totkovič, ktorý sa poďakoval všetkým, ktorí prispeli k tejto udalosti. Rovnako sa poďakoval aj obyvateľom Rimavskej Soboty, ktorých trošku svojim hlukom potrápili. Ako avizoval, je presvedčený o tom, že im budú fandiť, prejdú mestom.

Požehnanie farára

Ešte pred jazdou dostal netradične slovo kaplán z rimavskosobotskej farnosti Martin Bunda, aby požehnal motorkárom, motorkám aj celej moto sezóne 2022. Ako spomenul, prosenie o požehnanie pána Boha nie je mágia, úkon, pomodlenie sa, či pokropenie svätenou vodou, aby sa darilo.

Kaplán z rimavskosobotskej farnosti Martin Bunda prišiel požehnať motorkárom, motorkám aj celej moto sezóne

„Ak prosíme Boha o požehnanie, musíme byť zodpovední. Aj my musíme preto niečo spraviť, a preto ak budete jazdiť rozumne, zodpovedne, tam potom pán Boh vás bude ochraňovať. Ak budete jazdiť ako blázni, tak potom to požehnanie nepríde,“ vyslovil kaplán a poprial nadšencom krásnych a rýchlych motoriek božiu ochranu na cestách.

Miss Moto Kurinec

Ďalšou novinkou, ktorá zaujala a oslovila nežnejšie polovičky motorkárov, bola súťaž Miss Moto Kurinec. Záujem prejavilo 17 dievčat, ktoré boli predpoludním na Kurinci. Súťaž sa ale konala až po príchode motorkárov zo spanilej jazdy, a tak napokon súťažilo desať dievčat.

Tretie miesto obsadila Denisa Skladanová z Rimavskej Soboty. Na motorke síce neprišla, ale celý čas sa starala o varenie guľášu či držkového perkeltu, ako aj o dobrú atmosféru pri kotloch. Druhou bola Zlatka Karboníková z Rimavskej Soboty, ktorej tiež nechýbal úsmev na tvári.

Mária Baloghová Svoreňová
Mária Baloghová (rod. Svoreňová) si z Kurinca odnáša korunku krásy. Bola aj jednou z poslendých víťaziek súťaž Miss Gemer – Malohont

Korunku krásy získala Rimavskosoboťanka Mária Baloghová, ktorá žije a pracuje v Košiciach. Z obecenstva si vyslúžila najväčší aplauz. Ako pre vobraze.sk prezradila, rada sa sem vracia a s manželom sú motorkári niekoľko rokov. „Takúto akciu si nenecháme ujsť, hlavne keď som doma,“ hovorí Mária, ktorá sa radšej vezie, ako by mala motorku sama šoférovať. „Bolo mi odporúčané nejazdiť na motorke pre istotu,“ povedala s úsmevom a dodala, že jazdeniu je verná a aj naďalej zostane. O súťaži Miss Moto Kurinec sa dozvedela náhodou až priamo na akcii. Podľa jej slov tak netušila, čo jej deň prinesie, a že sa stane opäť raz Misskou. „Nevedela som, že takáto súťaž tu bude, ale keď má byť sranda, tak nech je poriadna,“ dodala.

Korunka, ktorú získala včera na Kurinci, poputuje podľa jej slov do Košíc, do vitrínky. Jednu tam už má, keď v roku 2002 vyhrala v Rimavskej Sobote súťaž Miss Gemer – Malohont. Ľudia ju mohli poznať aj ako moderátorku niekdajšej televízie GTV.

„V tejto tradícii by sme radi pokračovali,“ povedal organizátor Ladislav Gál, ktorý súťaž miss ako aj celkovo akciu zhodnotil pozitívne. „Hlavne tá spanilá jazda. Bolo nás tu neúrekom,“ povedal a dodal, že s novinkami prišli aj kvôli tomu, aby napredovali a motorkári k nim radi chodievali aj naďalej.

Pozrite si fotogalériu číslo 2 z prejazdu motorkárov do Rimavskej Soboty pri Transpetrole

Kurinec – otváranie motorkárskej sezóny 2022 II

Motorkári sa stretli aj pri ďalšom z bufetov – Road Snack Kurinec, kde podobne posedeli pri kapustnici či držkovom perkelte. Potom sa pridali na spoločnú spanilú jazdu Rimavskou Sobotou.

Pozrite si fotogalériu číslo 3 z prejazdu motorkárov do Rimavskej Soboty pri Transpetrole

Kurinec – otváranie motorkárskej sezóny 2022 č. III

Zdroj: vobraze.sk