Juršíka opätovne zvolili za šéfa oblastnej komory zubných lekárov

Stomatológa Michala Juršíka z Rimavskej Soboty zvolili za predsedu Oblastnej komory zubných lekárov pre okresy Rimavská Sobota a Revúca. Na tento post bol navrhnutý ako jediný kandidát. Do funkcie ho zvolili opakovane na obdobie štyroch rokov. Stalo sa tak koncom júna na zasadnutí oblastnej komory lekárov Rimavská Sobota. Ako pre vobraze.sk Michal Juršík uviedol, je rád, že dostal opakovane dôveru. Patrí k mladej generácii lekárov, zubárom je od roku 2015. 

V okresoch Rimavská Sobota a Revúca je dokopy okolo 36 registrovaných zubárov registrovaných v komore. Väčšina z nich je v Rimavskosobotskom okrese. Podľa Juršíka udržuje mailovú komunikáciu so zubármi. K zloženiu zubárov z hľadiska veku spomenul, že v okrese je veľa lekárov päťdesiatnikov a šesťdesiatnikov, ktorí keď začnú odchádzať naraz do dôchodku, tak vznikne problém. Mladých zubárov zatiaľ nie je dostatok na vyplnenie tejto medzery. 

V súčasnej situácii je viac zubárov, ktorí neprijímajú nových pacientov. Niektorí pacientom skôr poradia, aby si časom hľadali nového zubára. „Prebieha tu generačná výmena stomatológov a ich počty nie sú zatiaľ postačujúce. Situácia je však problémová aj v celoslovenskom meradle,“ priblížil. Poznamenal, že viacero zubárov v okresoch Rimavská Sobota a Revúca je v dôchodkovom veku a nadsluhujú. Niektorí však pomaly budú končiť.

V R. Sobote zubnú ambulanciu ukončil tento rok František Šesták, predtým napríklad Eva Remeňová, Agáta Dulovičová či Eva Sklenková. V súčasnosti je zrejme najstarším zubárom v okrese Rimavská Sobota Michal Štovčík, ktorý dochádza do Hajnáčky.

V okrese Revúca napríklad ukončila svoju činnosť v dôchodkovom veku Mária Kinzelová, ktorá mala ambulanciu v Lubeníku. Dokumentáciu po nej prebrala spoločnosť OZ Dent Rimavská Sobota. Stomatologička Helena Demjanová, ktorá pracovala v magnezitke, zomrela a do oblasti chodí Vlasta Zajacová z Revúcej na pár dní v týždni, čo ale nie je adekvátna náhrada na počet obyvateľov. 

Jedným z bodov zasadnutia zubnej komory Banskobystrický kraj boli informácie o zriadení zubnej pohotovosti v Rimavskej Sobote. Pohotovosť sídli na Športovej ulici v bývalom zubnom stredisku a spustili ju od 1. júna. Prevádzkovateľkou LSPP je zubárka Soňa Kocúrová z Lučenca. Tá však pôsobí v Rimavskej Sobote a prebrala obvod po zubárke Eve Remeňovej a Františkovi Šesátkovi. Slúžila aj v Hnúšti či Klenovci. Na zasadnutí sa stala súčasťou predsedníctva. Je delegátkou a pomocníčkou doktora Michala Juršíka. „Prvýkrát mám takúto funkciu. Väčšinou som len zastupovala, keď niekto nemohol ísť na zasadnutie do Banskej Bystrice,“ podotkla Kocúrová. 

Zdroj: vobraze.sk