V R. Sobote od júna zriadili centrálnu zubnú pohotovosť

V Rimavskej Sobote zriadili centrálnu zubno-lekársku pohotovostnú službu pre dva okresy. Týka sa obyvateľov okresu R. Sobota a Revúca. Pohotovosť sídli na Športovej ulici v bývalom zubnom stredisku a spustili ju od 1. júna. Urgentné ošetrenie poskytuje iba spoločnosť SS-dent. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla zubárka a prevádzkovateľka LSPP Soňa Kocúrová, k tejto zmene prišlo po tom, čo poskytovateľ, ktorý poskytoval službu zubnej pohotovosti vo svojej ambulancii, zomrel. Stalo sa to už pred niekoľkými mesiacmi.

„Podľa novely zákona už nie je možné poskytovať služby zubnej pohotovosti v jednotlivých ambulanciách, ale len na jednom mieste, v pohotovostnej ambulancii,“ avizuje mladá zubárka Soňa Kocúrová, ktorá momentálne slúži na pohotovosti popoludní od 16.00 hod. do 19.00 hod. a cez víkendové dni od 8.00 do 13.00 hod. V ambulancii poskytuje len akútne ošetrenie, ďalej má ísť pacient podľa nej ku svojmu spádovému zubnému lekárovi. Kocúrová ordinuje aj vo vlastnej ambulancii v Klenovci i v R. Sobote, kde prevzala pacientov po zubárke Eve Remeňovej a Františkovi Šesátkovi.

Zubná pohotovosť na Športovej ulici v Rimavskej Sobote je otvorená cez tyzdeň popoludní od 16.00 hod. do 19.00 hod. a cez víkendové dni od 8.00 do 13.00 hod.

Doterajšie fungovanie pohotovosti v R. Sobote nebolo oficiálne, keďže zákon hovorí niečo iné. Podotkla, že na pohotovosti by sa malo striedať viacero zubárov. Ako to však bude do budúcna, v súčasnosti uviesť nevedela. „Je to zatiaľ po dlhých rokoch v zábehu. Čakám, ako sa to vyvinie,“ dodala.

Podľa slov predsedu oblastnej komory zubných lekárov Michala Juršíka fungovali doteraz ako jediný okres na Slovensku takým spôsobom, že každý mal svoju ambulanciu a v nej pohotovosť podľa rozpisu. V okrese Rimavská Sobota a Revúca je okolo 36 registrovaných zubárov. „Prebieha však generačná výmena zubárov a ich počty nie sú postačujúce. Situácia je však problémová a celoplošná na Slovensku,“ priblížil.

Zdroj: vobraze.sk