V ordinácii by ste ho teraz hľadali zbytočne, už niekoľko dní prechádza celým Slovenskom

Už vyše 20 dní je na Ceste hrdinov SNP. Len na vysvetlenie, ide sa pešo po červenej turistickej značke, naprieč Slovenskom zhruba 770 kilometrov. Ide o najdlhšiu trasu na Slovensku, ktorá je zážitkom na celý život. Mladý zubár Michal Juršík z Rimavskej Soboty má rád prírodu a toto leto sa rozhodol, že si vyberie dlhšie voľno. Trávi ho pod širákom s ruksakom na pleciach.

Na ceste je od polovice júla, v nohách má stovky kilometrov a prespáva v útulniach alebo tam, kde ho zastihne noc. Ako pre vobraze.sk povedal, vyrážal sám, ale počítal s tým, že postretáva podobných bláznov. „SNP som mal v hlave už dlhšie. Inšpiroval ma slovenský dokumentarista Paťo Paulínyi a cestovateľ, spolužiak z medicíny Matúš Lašan. Obaja spravili videá, ktoré sú mega inšpiratívne,“ priblížil Michal. Po dokončení jeho cesty plánuje zostrihať zábery z jeho zážitkov a spolu s priateľmi uvažujú aj nad besedou. Počas svojej cesty si získal viacero sledovateľov a ešte viac obdivovateľov. Do cieľa by mal doraziť zajtra.

V Rimavskej Sobote a okolí je viacero turistov, ktorí už zdolali túto trasu. Niektorí sa podľa našich informácii len pripravujú a postupne absolvujú niekoľkodňové úseky.

Michal vyrážal z Duklianskeho priesmyku a večer dorazil do Údolia smrti, kde prespal prvú noc. Po prvom dni, keď prešiel 16 kilometrov, ho čakali už len prevažne dlhšie trasy. Druhý deň mal 33 kilometrov a menšie zachádzky k tomu. Prešiel potom aj Bardejovské kúpele, Kanaš – Kysak aj so zachádzkou ku Čertovmu kameňu. Nechcenou súčasťou boli aj mierne zablúdenia, ktoré pripočítavajú kilometre a cibria pozornosť. Jeho cesta ďalej viedla cez Kojšovskú hoľu, Kysak – chatu Lajoška, Kloptáň. Červená turistická značka vedie aj hrebeňom Nízkych Tatier, ktorú zdolal s radosťou. V súčasnosti smeruje na zrúcaninu hradu Ostrý kameň a Pezinskú Babu.

Jeho postup a zápisky môžete sledovať aj na cestasnp.sk – jeho nick je krtekutek na ceste. Viac keď dorazí naspäť do Rimavskej Soboty. Celú cestu robia turisti za 25 až 28 dní. Držíme mu palce, nech hlava vydrží a nohy nepovolia.

Zdroj: vobraze.sk, FOTO: archív Michal Juršík