Jozef Sarvaš z Gortvy daroval krv stokrát. Stavia diaľnice

Zľava: Danka Haldovcová a Jozef Sarvaš

V okrese Rimavská Sobota pribudol ďalší darca krvi, ktorý túto najcennejšiu tekutinu bezplatne daroval už stokrát. Je ním Jozef Sarvaš z obce Gortva. Ocenili ho Kňazovického medailou na včerajšom slávnostnom aktíve Územného spolku Slovenského Červeného kríža Rimavská Sobota v Dome kultúry. Podľa riaditeľky Územného spolku SČK Danky Hladovcovej jedna konzerva krvi pomôže bežne trom ľuďom. Takže pri sto odberoch je to pomoc na záchrane života približne tristo pacientom. „Náš najnovší bezpríspevkový darca krvi získal Kňazovického medailu. Je to veľmi sympatický pán, pokorný a srší z neho pohoda,“ povedala pre vobraze.sk Danka Hladovcová.
 
Jozef Sarvaš má presne sto odberov. „Cítim sa lepšie po odbere a nikdy som nemal problém s odpadnutím,“ hovorí pre vobraze.sk Jozef Sarvaš (52) z Gortvy a dodáva, že v darovaní krvi plánuje pokračovať aj naďalej. „Začnem teraz od jednotky,“ povedal s úsmevom Sarvaš, ktorý pracuje na stavbe ako stavebný robotník – tesár. „Robím ako zamestnanec, viac-menej, na diaľniciach, robím mosty. Pracujeme napríklad pri Kriváni a teraz v zime vyrábame dopravné značenia,“ priblížil Sarvaš, ktorého hobby je pílenie. Vonia mu drevo, ale podľa jeho slov aj práca. Na výstavbe diaľnic pracuje približne tridsať rokov. 

Ľudí nabáda, aby sa stali darcami tiež. V rodine má takto hneď niekoľko darcov. „Synovec, neter, sesternica s mužom, deti,“ vymenúva. Prvýkrát Sarvaš daroval krv na vojenčine v Prahe. „Bolo to v roku 1990. Mali sme podmienku, že keď sme chceli ísť na vychádzku, tak nám ju dajú. Vtedy som bol iba raz,“ hovorí a dodáva, že k darovaniu sa vrátil neskôr v Banskej Bystrici, Zvolene, ale aj v mobilnom odbere v obci Čierny Potok na kvapke SNP. „Najbližšie však mám Rimavskú Sobotu, kde chodím rád. Poznám tu sestričky podľa mena i farby očí.“ 

Krv mu podľa jeho slov nechýba. Za najkurióznejší odber považuje darovanie plazmy, kde dávnejšie počas odberu vypadla elektrina a nefungoval stroj, ale odber nemohli prerušiť. „Ležal som tam štyri hodiny,“ skonštatoval. 

Spolu včera ocenili 136 darcov krvi. Tento rok udelili z okresu Rimavská Sobota štyri diamantové Jánskeho plakety, 22 zlatých, 36 strieborných a 73 bronzových plakiet. „Na prvom mieste je ľudskosť, ktorá charakterizuje aj vás, darcov krvi. Rovnako však darcov krvi charakterizuje aj dobrovoľnosť. Okrem pomocnej ruky darujete aj to najcennejšie, svoju vlastnú krv, a to všetko bez nároku na odmenu, skromne a nezištne,“ uviedla vo svojom príhovore Jana Hrablayová, predsedníčka územného spolku SČK Rimavská Sobota. Ako doplnila, pár litrov tejto vzácnej tekutiny koluje v každom z nás, ale je to rozhodnutie darcov darovať krv, ktorá môže rozhodnúť o osude iného človeka a zachrániť mu život.

„Všetko prebieha anonymne a my sme tu dnes preto, aby sme váš šľachetný čin zviditeľnili a ocenili. Chceme vám vyjadriť veľké ďakujem nielen v mene SČK, ale aj mene detských či dospelých pacientov, ktorí prežili isté ochorenie možno práve vďaka vám, pretože darovať krv môžu iba ľudia, ktorí sa na svet pozerajú srdcom,“ uviedla v príhovore. 

Ocenili pravidelných darcov krvi z okresu Rimavská Sobota + foto

Zdroj: vobraze.sk, foto: Attila Gecse