Borka Valaskaiová z V. Pokoradze má netradičného maznáčika. Rada fotí a organizuje verejné podujatia

Rada fotí, aranžuje, pečie a má netradičnú záľubu v chove domácich zvierat. Psa alebo mačku by ste u nej hľadali márne. Barbora Valaskaiová (32) z Vyšnej Pokoradze  má doma plamienku driemavú. Ako pre vobraze.sk priblížila, vždy ju lákalo starať sa o zvieratá, ktoré nie sú typické pre domáci chov. Plamienku driemavú má asi päť rokov, volá ju Zafira. Zaobstarala si ju vďaka bratrancovi. Ten sa venuje výcviku dravcov. Rodáčka z rimavskosobotskej mestskej časti priblížila, že starostlivosť o dravca sa v mnohom odlišuje od starostlivosti bežných domácich zvierat. „Závisí od toho, či chcete sovu cvičiť, alebo nie. Výcvik sovy spočíva v tom, aby si sova zvykla na cvičiteľovu rukavicu, v ktorej nachádza žrádlo. Pokiaľ je sova naučená, že v rukavici nájde potravu, nie je problém, aby za ňou priletela,“ hovorí Borka. Jej sovička Zafira si najviac pochutí na jednodňových kuriatkach, kuracích štvrtiach, ale nepohrdne ani myšami.

Výcvik nie je jednoduchý. Sovičku cvičila dva roky. Potom ale začala vzdorovať a párkrát svojej majiteľke uletela. Tým, že bola Zafira odchovaná rukou, nedokázala si uloviť potravu vo voľnej prírode. Hlad ju donútil sa k svojej majiteľke vždy vrátiť. ,,Plamienka je ten druh sovy, ktorý sa zdržuje pri obytných zónach a nie je až taká lietavá,“ hovorí chovateľka. Zároveň dodáva, že výcvik sovy je veľmi časovo náročný. Zvlášť v zimnom období je priam nemožný. ,,Sovy sa cvičia na základe toho, že im klesne hmotnosť, čiže sú menej kŕmené. Čím je sova viac hladná, tým viac poslúcha. V zime jej nemôže hmotnosť až tak klesnúť, keďže by sa nemala čím zahrievať,“ hovorí Borka. Tá momentálne svoju sovičku necvičí, ale má ju ako domáceho maznáčika v priestrannej voliére.

Zafira je veľmi prítulná sovička, ktorá sa nechá v pokoji hladkať. Vďaka tomu môžu s Borkou navštevovať rôzne podujatia, kde si Zafira vždy nájde svojich priaznivcov. Obľúbenou činnosťou pre obidve, sú prechádzky v prírode. Tie museli nateraz obmedziť, a to kvôli výskytu medveďa. Aj keď je Zafira pokojnou sovičkou, jedna vec ju dokáže vystresovať. Je to jazda autom, ktorú neznáša. Barborkinymi domácimi miláčikmi sú napríklad aj dve vodné korytnačky, ktoré drží v jazierku na záhrade.

Popri svojom zamestnaní na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny pôsobí tiež ako predsedníčka výboru pre mestskú časť Vyšná Pokoradz. V uplynulej dobe už párkrát mala česť zapáliť vatru, ktorú zorganizovali za pomoci domácich obyvateľov na kopci pri dvojkríži nad mestskou časťou. Borka pôsobí vo výbore spoločne aj so svojou sestrou. Snažia sa prichádzať s novými akciami a obnovovať tie pôvodné, ktoré zanikli. Obe berú túto funkciu s plnou vážnosťou.

Borkinou veľkou vášňou ostáva aj naďalej fotografovanie. Pobyt v prírode už so samotnou sovou ponúka viaceré námety na fotenie. V minulosti sa zúčastnila aj fotosúťaže MAS Malohont o najkrajšiu fotografiu. Neumiestnila sa v nej síce, ale jej fotografiu vytlačili na plátno a vystavili. Vo svojom voľnom čase sa venuje aj iným zaujímavým činnostiam, napríklad aranžovaniu adventných vencov, vyrábaniu diek, či amatérskemu maľovaniu. Práve pri maľovaní je jej motiváciou aj sovička Zafira.

Zdroj: vobraze.sk