Biatlonistka Kapustová z Revúcej strieľa parádne na podujatiach Svetového pohára

Spôsob, akým biatlonistka Ema Kapustová z Revúcej, naskočila do zápolenia v kategórii žien, vzbudzuje pozornosť. Na pretekoch Svetového pohára žiari svojimi streleckými schopnosti. Strieľa presne a rýchlo. Akoby sa inšpirovala legendami Divokého západu. Na troch pretekoch sa už zaskvela stopercentnou streľbou. Patrí medzi top strelkyne na okruhu. Zlepšuje svoje výkony aj v bežeckej časti. Vo výsledkových listinách posúva hranice svojho maxima. V súčasnosti je ním 28. miesto, ktoré obsadila v stíhačke vo švajčiarskom Lenzerheide. Pripísala si tam na konto prvé body. Vekom je pritom juniorkou. „Pôvodne veľmi nebolo v pláne, že budem súťažiť v tejto sezóne na podujatiach Svetového pohára žien. Myslím si však, že som sa s tým popasovala statočne,“ uviedla pre vobraze.sk dvadsaťjedenročná Ema Kapustová (Otchenash Team).

Súperí s elitnými pretekárkami, ktoré ešte nedávno sledovala len v televízii. „Je to super pocit vidieť svetové hviezdy vedľa seba, mať tú česť si ich všímať a učiť sa od najlepších,“ poznamenala. „Určite pozitívne vnímam, ako som vhupla do ženskej kategórie a možno je to trochu aj nad očakávania,“ doplnila Kapustová. Ako dodala, v januári by mala štartovať premiérovo na európskom šampionáte seniorov v Osrblí. „Mojimi prioritnými cieľmi sú však juniorské majstrovstvá Európy v Poľsku a svetový šampionát v Estónsku,“ zdôraznila mladá reprezentantka.

Krst ohňom zažila vo Švédsku
Debut na pretekoch Svetového pohára žien zažila v novembri vo švédskom Östersunde, kde obsadili Slovenky v štafete trináste miesto. „Štafety mám rada. Určite cítim zodpovednosť, keďže pretekám za tím. S odstupom času hodnotím tento debut celkom pozitívne. Jasné, že výkonnostne to nebolo zďaleka ono. Domnievam sa, že som podala dostatočný výkon na to, aby som pomohla našej štafete k peknému výsledku,“ okomentovala svoj prvý štart.

V premiérových rýchlostných pretekoch na 7,5 km potom obsadila 89. priečku. „Nevedela som, čo od toho očakávať, kam sa zaradím vo Svetovom pohári. V konečnom dôsledku to nebol úplne vydarený prvý štart z mojej strany, či po fyzickej a hlavne mentálnej stránke. O to viac som potom vedela, na čom musím popracovať. Aj takéto preteky musí človek zažiť, aby si uvedomil veci a mohol sa posunúť ďalej vo svojej práci,“ hovorí Kapustová.

Presná muška v Rakúsku
Na podujatí Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene obsadila v rýchlostných pretekoch 56. miesto. „Boli to pre mňa druhé individuálne preteky vo Svetovom pohári a kvalifikovala som sa prvýkrát do stíhačky, takže som bola rada. Určite to bolo o niečo lepšie aj pocitovo v porovnaní s účinkovaním v Östersunde,“ povedala Ema. Na strelnici ju zdobila výborná streľba, sklopila všetkých desať terčov. „Urobila som si svoju robotu kvalitne a výsledkom toho bola stopercentná streľba. Bežecky tam však boli veľké rezervy, na ich postupnej eliminácii pracujeme s trénerom Martinom Otčenášom,“ reagovala.

V stíhacích pretekoch na 10 km sa umiestnila na 55. pozícii. „Bol to síce minimálny posun v porovnaní s rýchlostnými pretekmi, ale znovu som mala o niečo lepšie pocity a týkalo sa to aj výkonu na trati,“ poznamenala Kapustová.

Strelecké galapredstavenie vo Švajčiarsku
Vo švajčiarskom Lenzerheide sa umiestnila v deň svojich narodením v rýchlostných pretekoch na 41. priečke. Na strelnici si počínala parádne. „Išlo mi to hlavne na strelnici. Robila som to, čo predvádzam a trénujem v tréningovom procese, nič viac. Stopercentná streľba mi pomohla k tomu umiestneniu a skoro z toho boli prvé body pre mňa ako darček k narodeninám. Bolo to tesné, o jedno miesto mi unikli. Určite som si však toto umiestnenie cenila,“ hodnotila odchovankyňa revúckeho biatlonu.

V stíhacích pretekoch, ktoré nadväzujú na rýchlostné, sa ukázala v ešte lepšom svetle. Opäť famózne strieľala, mala stopercentnú streľbu, sklopila všetkých dvadsať terčov. Dobre zvládla tiež bežeckú časť. Napokon obsadila 28. miesto, čo znamenalo jej doterajšie maximum a prvé body vo Svetovom pohári. „Stíhačka bola pre mňa motiváciou, nastupovala som na ňu s chuťou získať prvé body. Na strelnici som išla na istotu, s chladnou hlavou. Uvedomovala som si, že vďaka kvalitnej streľbe sa môžem pekne posunúť dopredu. K tomu sa pridali dobré pocity na trati a celkom dobrý bežecký výkon. To 28. miesto beriem všetkými desiatimi. Myslím si, že to bol darček číslo dva k narodeninám a pekný záver prvého trimestra,“ neskrývala radosť. Boli to tretie preteky v aktuálnej sezóne, na ktorých neminula terč. „Odzrkadľuje sa dobrá práca na tréningoch,“ ozrejmila.

Bilancovanie
Dobrú fazónu predviedla už v auguste na majstrovstvách sveta junioriek v letnom biatlone. Tie sa konali v Osrblí. V rýchlostných pretekoch si vybojovala striebornú medailu. Kov rovnakého lesku si ukoristila tiež v stíhacích pretekoch. V superšprinte skončila štvrtá. „Končiaci rok bol pre mňa úspešný. Podarilo sa mi dosiahnuť mnoho pekných výsledkov, ktoré si veľmi cením. Odrobila som toho veľa na tréningoch. Ukončila som prvý ročník na UMB v Banskej Bystrici atď. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí stoja pri mne a pomáhajú mi na mojej ceste za veľkými cieľmi a snami,“ uviedla Ema Kapustová a pokračovala: „V prvom rade patrí veľká vďaka mojej rodine, trénerovi Martinovi Otčenášovi, celému Otchenash Teamu, Slovenskému zväzu biatlonu, VŠC Dukla Banská Bystrica, kde som zamestnaná, mentálnemu koučovi Adamovi Kocianovi a všetkým mojim sponzorom. Neskutočne si vážim každého jedného.“ Do nového roka si želá pevné zdravie, veľa úspešných pretekov a veľa radosti.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album E. Kapustovej, slovenskybiatlon.sk a Jaroslav Svoboda