Štefan Zajak z Hnúšte pracuje ako školník. Venuje sa ochotníckemu divadlu a miluje prírodu

Štefan Zajak v úlohe farára

Štefan Zajak z Hnúšte pracuje ako školník. Neodmysliteľnú súčasť jeho života však predstavuje ochotnícke divadlo. Skúsenosti z tohto prostredia využíva aj mimo divadelných dosiek. Medzi jeho záľuby patrí tiež cyklistika a turistika.
Je členom divadelného súboru Katalpa, pôsobiaceho pri Mestskom kultúrnom stredisku v Hnúšti. „Divadlo mi dáva možnosť aspoň na chvíľu zabudnúť na starosti reálneho života,“ povedal pre vobraze.sk Štefan Zajak (51). Ako dodal, v bežnom živote sa snaží správať prirodzene, hrá iba na javisku.

Zahral si právnika, farára, opitého chlapa a najnovšie sa predstaví v úlohe maliara v upravenej klasickej komédii Jána Chalupku Starúš zaľúbenec. Nácviky súboru má rád, býva na nich veselo, keď sa stretne partia kamarátov a občas sa pritrafia i brepty či nemotorné pohyby. Podľa jeho slov sa amatérski herci snažia byť multifunkční. Divadelná hra nie je len o hercoch. Potrebné je zladiť hudbu, svetlá, kostýmy či kulisy. Podieľa sa napríklad na výrobe kulís.

„Keď sme sa pred mnohými rokmi stretli ako partia násťročných, začali sme hrávať zábavné scénky na rôznych akciách. Tam sme sa stretli aj s dnešným režisérom Michalom Stejskalom, ktorý už osem rokov vedie DS Katalpa,“ priblížil Zajak. Neváhal a zúčastnil sa na prvom nábore tohto súboru. Odvtedy divadelní nadšenci v Hnúšti nacvičili tri divadelné hry a štvrtú čaká premiéra v sobotu 30. decembra v Dome kultúry v Hnúšti. Poznamenal, že by už mali na konte viac predstaví, lenže pandémia ich pribrzdila. Čo ho baví na divadle? „Aj keď hráš tú istú hru niekoľkokrát, nikdy to nie je úplne rovnaké a tiež to, že sa musíš na javisku z problémov vymotať tak, aby si to divák všimol čo najmenej, pričom keď točia film, tak danú scénu nakrúcajú toľkokrát, kým režisér nepovie ok,“ odvetil.

Štefan divadelné skúsenosti už roky využíva aj mimo divadelných dosiek. Každoročne stvárňuje Mikuláša pre materské či základné školy v Hnúšti, zhostil sa tiež úlohy zbojníka v historickom vlaku – Zbojnícky expres, v kostýme Maťka a Kubka ho napríklad môžete stretnúť na Mitrovaní vo Veľkých Teriakovciach.

Narodil sa v Považskej Bystrici. Celé detstvo však Štefan Zajak prežil v Hnúšti, kam sa presťahovali, jeho rodičia si tam našli prácu. Jeho otec pochádzal z Hnúšte. „Vychodil som základnú školu v Hnúšti, do ktorej som sa v roku 1996 vrátil ako zamestnanec a odvtedy v nej pracujem ako školník – údržbár. Je to zaujímavé povolenie. Každý deň sa niečo deje. Aj po toľkých rokoch natrafím na poruchu, s ktorou som sa doteraz nestretol,“ priblížil Zajak. V ZŠ J.F. Rimavského si odkrútil už takmer 30 rokov. Do zamestnania ho prijala vtedajšia riaditeľka školy Irena Brucháneková. „Patrí jej moje veľké poďakovanie,“ reagoval. Odvtedy, ako v tejto škole pracuje, má piatu riaditeľku.

ZŠ J.F. Rimavského sa tento rok zviditeľnila vďaka projektu Hrdá škola, ktorý hľadal na Slovensku i v Čechách kráľa školníkov. Medzi šestnástimi finalistami z obidvoch republík obsadil Štefan Zajak vo facebookovom hlasovaní štvrté miesto. Do súťaže ho nominovala kolegyňa. „Odfotil som sa s deťmi, ktoré prišli oblečené ako školníci. Povedal som si, prečo nie, vyskúšame to, zapojíme sa. Vtedy som vôbec netušil, že to dopadne takto úspešne,“ hovorí. Na učilišti v Rimavskej Sobote vyštudoval odbor elektromechanik.

Vo voľnom čase hráva rekreačne florbal. Jeho vášňou je cyklistika a turistika. „Milujem prírodu, či už zo sedla bicykla, alebo ako turista. Robím to pre vlastné potešenie. Neštartujem na súťažiach. Vždy som mal rád Vysoké Tatry, no vďaka členstvu v Klube slovenských turistov som začal objavovať aj iné krásy našej krajiny. V budúcnosti ma určite láka spoznávať Slovinsko a rakúske Alpy,“ načrtol plány. Jeho záľubou je tiež lezenie po feratách a fotografovanie. V zime si užíva korčuľovanie i lyžovanie.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album Š. Zajaka a P. Rapčanová