V okrese R. Sobota je viac rómskych starostov

Materská škola Cakov
Starosta obce Cakov Karol Bari

V okrese Rimavská Sobota, ktorý patrí k najväčším v Banskobystrickom samosprávnom kraji, je po októbrových voľbách do samospráv 12 rómskych starostov. Vyplýva to z volebného monitoringu Inštitútu Mateja Bela, ako aj informácií Štefana Vavreka, poslanca Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja za okres Rimavská Sobota. Ako ďalej Štefan Vavrek pre vobraze.sk uviedol, v okrese R. Sobota bolo v predošlom volebnom období deväť rómskych starostov, došlo tak k zvýšeniu ich počtu.

„Je to dobrá správa, že počet rómských starostov sa navyšuje, ale hlavne ma teší, že máme čím viac vhodnejších ľudí aj z našej komunity,“ povedal Vavrek a dodal, že vedia robiť a riadiť svoju prácu a svoje obce. „Nie je to však priorita, že človek musí byť Róm a hneď ho musia ľudia zvoliť, ale musel predtým niečo dokázať pre komunitu, aby ho v obci zvolili,“ dodal Vavrek. V Banskobystrickom kraji je celkovo 19 rómskych starostov.

Na poste starostu obce Cakov pokračuje Karol Bari. Do funkcie ho zvolili už na piate volebné obdobie. Na konci októbra mal v komunálnych voľbách jedného vyzývateľa. „Automaticky pokračujem v mojej práci. Máme aj teraz rozbehnutých veľa rozvojových projektov, ktoré sú aj nedokončené a ľudia chcú, aby sme obec rozvíjali naďalej,“ povedal pre vobraze.sk Karol Bari.  V roku 2022 sa obec dostala medzi troch finalistov na ocenenie Roma Spirit v kategórii obec a mesto. Išlo o nomináciu za rozvoj a skultivovanie obce v multietnickom prostredí, s výraznou majoritou rómskeho obyvateľstva, ktorá sa rozvíja napriek nepriaznivej všeobecnej situácie regiónu Gemer. „Bol som z toho prekvapený. Je veľa obcí, ktoré sa tiež rozvíjajú,“ povedal pre vobraze.sk Bari. Ako podotkol, z nominácie pre nich vyplývajú viaceré záväzky, aby dokončili projekty. Zaradil medzi ne skolaudovanie pripojenia obce na vodovod či zariadenie novej materskej školy, aby ju mohli začať využívať. Podľa jeho slov s veľkým úsilím teraz idú do rekonštrukcie kultúrneho domu.

Nového starostu majú napríklad v obci Chrámec. Je ním Vojtech Bari, ktorý už v minulosti starostom bol. Obyvatelia si ho v komunálnych voľbách zvolili po tom, ako doterajšia starostka Marta Benedeková už nekandidovala. Mal jedného súpera. Výsledok volieb bol ale tesný.

Obecný úrad Chrámec

Bari dostal 131 hlasov. Druhý uchádzač Jozef Fekiač dostal125 hlasov. Ako pre vobraze.sk uviedol, dôvera voličov ho potešila. „Momentálne je ticho a má z toho asi radosť polovica obyvateľov, druhá polovica asi nie. Čakajú, čo bude ďalej. S kým sa rozprávam, tak cítim, že majú z toho radosť. Mám teraz starosti a oboznamujem sa s úradom. Je tu robota od rána do večera. Neviem, kedy sa s tým vyrovnám,“ povedal pre vobraze.sk Vojtech Bari. Ako dodal, svojim voličom nič vážne nesľúbil, čo nemôže garantovať. Medzi priority, ktoré obyvateľov aktuálne najviac trápia, zaradil vyriešiť problémy s pitnou vodou. „Momentálne na tom robíme,“ dodal.

Dokončili novú škôlku. Otvoriť ju ale nevedia

Zdroj: vobraze.sk, foto: maskmedia, vobraze.sk

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“