Dokončili novú škôlku. Otvoriť ju ale nevedia

V obci Cakov na juhu Rimavskosobotského okresu postavili novú materskú školu. V septembri ju na najbližší školský rok ale otvoriť pravdepodobne nestihnú. Hygienické zariadenia majú hotové, chýba im však vnútorné zariadenie nábytku do tried a spální. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížil starosta obce Karol Bari, škôlku zrealizovali z projektu a eurofondov cez rezort ministerstva vnútra za viac ako 308 tisíc eur. Okolo 100 tisíc eur stáli neoprávnené výdavky, ktoré nezahŕňal projekt a financie čerpali z úveru.

„Projekt sme predložili v roku 2018. Stavbu sme kolaudovali už koncom januára tohto roku a mysleli sme si, že v septembri budeme vedieť otvoriť aspoň jednu triedu. Zaradili nás už aj do siete školských zariadení,“ povedal Bari a dodal, že sú radi novej škôlke, no malá obec už ale nemá toľko zdrojov, aby do tried kúpili nábytok a dokončili kuchyňu. Podľa jeho slov mali aj podporu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Jána Hera, no prišla vojna na Ukrajine a museli podporiť ich.

„Na Úrade splnomocnenca nám chcú pomôcť aj naďalej a hľadáme spôsoby, ako nábytok získať. Boli tu na návšteve,“ dodal starosta Cakova. Školu by chceli zariadiť prostredníctvom použitého nábytku alebo výziev, ktoré sledujú. „Oslovili sme už aj združenie v Rakúsku, ktoré nám už raz pomohlo s použitými lavicami do miestnej základnej školy. Máme tu prvý stupeň a v novej kuchyni počítame s varením aj pre školu,“ dodal. 

Materská škola má kapacitu pre 48 detí. Záujem o jej naplnenie je podľa starostu veľký a na základe toho nevidí problém s obsadením školy. „Chceli k nám prihlásiť aj deti z Viesky nad Blhom, Chrámca, Janíc, Žípu. Museli však medzičasom už niekde inde zapísať deti. Ministerstvo školstva nám škôlku odsúhlasilo, lenže tento týždeň ich ideme informovať, že stále nemáme potrebné zariadenie,“ hovorí Bari. Niektoré deti z Cakova budú tak musieť dochádzať do vedľajšej obce Ivanice, no nie všetci majú šancu dostať sa tam. „Tam je kapacita škôlky len 16 miest,“ poznamenal Bari a dodal, že od zavedenia povinnej návštevy škôlky od piatich rokov všade uprednostňujú práve túto vekovú kategóriu. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: maskmedia

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“