Odhalili ďalšiu opravenú časť kostolnej veže

Na evanjelickom kostole v Rimavskej Sobote opravili ďalšiu časť veže. Viditeľná je po odhalení a rozobratí niekoľkých metrov lešenia. Rekonštrukčné práce prebiehajú už vyše roka. Ako prvá bola minulý rok odhalená najvrchnejšia časť veže s novým náterom strechy. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla evanjelická farárka Viktória Lisáková, pokračovanie prác v tomto roku financovali z grantu Ministerstva kultúry SR v programe Obnovte si svoj dom vo výške 20 tis. eur. „Zreštaurovala sa stredná časť veže, ktorá sa napája do strechy lode kostola. Posunuli sme sa o približne desať metrov smerom k dokončeniu nášho diela,“ priblížila Lisáková.

Spomenula, že obnova kostolnej veže je veľmi náročná. „Pamiatkármi bol nariadený reštaurátorský výskum, ktorý stanovil presný postup reštaurovania vonkajšej fasády veže. Z toho dôvodu vežu môžu opravovať len reštaurátorské firmy, ktoré k tejto činnosti majú oprávnenie pod dohľadom pamiatkárov. Opravu veže nemôže vykonávať bežná stavebná firma len certifikovaný reštaurátori,“ vysvetlila.

Ďalšie prostriedky na dokončenie reštaurovania by chceli získať z projektu. Žiadosť na budúci rok už podľa Lisákovej podali. Okrem toho naďalej prebieha finančná zbierka. „Ak by ste chceli podporiť rekonštrukciu, ľubovoľný finančný príspevok môžete zaslať na transparentný účet SK76 0900 0000 0051 7004 1211. Každá pomoc je vítaná. Našim zámerom je ukončiť reštaurovanie veže. Všetko bude závisieť od finančných prostriedkov. Reštaurovanie veže je veľmi náročný proces. Zo zákona sme povinný dať vypracovať aj odbornú dokumentáciu, ktorá sa týka celkového popisu reštaurátorských prác,“ avizuje Lisáková.

Kostol bol postavený v barokovo-klasicistickom štýle v rokoch 1787 až 1790. Patrí medzi historické dominanty mesta. Vo veži boli v minulosti sprístupnené historické priestory s knižnicou, starými fotkami či pôvodným organom z kostolíka na Dúžavskej ceste.

Na kostolnej veži natierali najvyššiu časť strechy

Zdroj: vobraze.sk