Na ZŠ Dobšinského budú pokračovať v obnove kúrenia za 200 tisíc eur

ZŠ P. Dobšinského

Na Základnej škole P. Dobšinského v Rimavskej Sobote budú pokračovať v obnove vykurovacieho systému. Po vyriešení havarijného stavu s pokazeným kotlom, prichádzajú na rad rozvody a radiátory. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedla Erika Demková, riaditeľka školy, problémy s radiátormi a rozvodmi mali už aj predtým. „Buď radiátor alebo miesto, kde sa pripája k stupačke, nám praskalo. Teraz, ako sa sprevádzkovala nová kotolňa a začalo sa tlakovať, tak to začalo byť enormnejšie a problém sa vyskytol vo viacerých prípadoch,“ povedala Demková. Keď to podľa nej opravovali jednotlivou výmenou radiátorov, tak to stálo aj okolo 400 eur.

„Stupačky sa štandardne nedajú vypúšťať, tak to museli zamraziť,“ pripomenula riaditeľka. Zároveň podotkla, že situáciu v škole vyhlásili ako havarijný stav. „Získali sme dotáciu z ministerstva školstva na opravy a rekonštrukcie pre školu,“ doplnila Demková. Verejné obstarávanie už podľa nej prebehlo a podpísaná je už aj zmluva s firmou z Lučenca. Výška príspevku je v hodnote okolo 200 tisíc eur. Práce by mali byť zrealizované za štyri mesiace. „Chceli by sme to stihnúť cez prázdniny, aby nová vykurovacia sezóna išla už bez problémov,“ poznamenala.

Podľa primátora mesta Jozefa Šimka musia vymeniť všetky radiátory a rúry vykurovania. Ako Šimko pripomenul, pri problémoch s kotlom základná škola dostala 130 tisíc eur z rozpočtu mesta, išlo vtedy tiež o havarijný stav, čím sa zaoberali aj s poslancami v MsZ. „A tých 200 tisíc som samostatne zohnal, lebo celý systém treba riešiť. Sme to natlakovali a začali praskať radiátory,“ povedal Šimko.

Prvá oprava vykurovania na Základnej škole P. Dobšinského prebehla za plnej prevádzky a nemala vplyv na chod školy. Vyučovanie tak nemuselo byť prerušené, ako keď prvýkrát došlo k poruche a žiaci museli prejsť na dištančné vzdelávanie. Oprava kotolne a výmena technológie trvala asi mesiac, do 10. februára. Školu navštevuje vyše 430 žiakov.

Okrem nových kotlov majú v škole vymenenú reguláciu i komín

Zdroj: vobraze.sk