Arborista ošetril lipu v Padarovciach. V Laponi vyslobodzovali moruše z húštiny

Lipa Padarovce

Lipa pred evanjelickým kostolom v Padarovciach sa dočkala odborného ošetrenia. Aj keď ju nevyhrali medzi minuloročných finalistov ankety Strom roka, arboristi z ISA Slovensko ju určili na ošetrenie. Arboristické práce realizoval minulý týždeň Marek Áč. So svojím kolegom používali zlaňovaciu techniku. Akcia sa podľa slov Áča vydarila a strom ošetrili podľa potreby. Okrem domácich obyvateľov si ich túto zriedkavú prácu prišli pozrieť aj pracovníci zo Štátnej ochrany prírody CHKO Cerová vrchovina. „Strom sme ošetrili zdravotným rezom a dve postranné ramená, ktoré svojim postavením konkurovali centrálnemu ramenu,“ priblížil Marek Áč, ktorý bol zodpovedný za práce.

V Padarovciach sa nachádza aj viacero starých dubov. V ten deň jeden z nich zamerali pracovníci CHKO. Má obvod približne 600 centimetrov. Ako pre vobraze.sk priblížila Veronika Rízová z CHKO Cerova vrchovina, v máji má byť ošetrený dub v parku kaštieľa Putnokyovcov v Hosticiach a jaseň zo Šídu z projektu cezhraničného projektu „Múdre stromy“, ktorý v okrese zastrešuje organizácia Trust, n.o.

Titulom Strom roka sa v okrese Rimavská Sobota zatiaľ pýši len Oskoruša z Uzovskej Panice, v miestnej časti Lapoňa. Vysadená bola ešte za čias Márie Terézie a jej vek sa odhaduje na 250 rokov. Strom stále rodí veľké ružovo-žlté plody hruškovitého tvaru. Dozrievajú v polovici októbra.

Lokalita bola ovocinárskym sadom a dodnes tu rastú viaceré pôvodné dreviny. Častokrát sú veľmi zarastené. Koncom marca sa partia nadšencov podujala prečistiť dvojicu prastarých stromov moruše čiernej. „Toto je novoobjavená dvojica morúš v húštine. Doteraz boli neprístupné,“ povedal pre vobraze.sk Ján Vigoda, ktorý objavuje a zaznamenáva vzácne stromy a snaží sa ich zachovať pre budúce generácie. Z ich štepov raz vyrastú krásne stromy. Ján Vigoda je dlhé roky zanieteným záhradkárom a bol aj prihlasovateľom Oskoruše do ankety Strom roka.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Veronika Rízová a Ján Vigoda