Maliarka Šarlota Bottová hľadala počas workshopov talenty medzi žiakmi

Maliarka Šarlota Bottová z Hnúšte sa zúčastnila workshopov na viacerých základných školách v okrese Rimavská Sobota. Navštívila základné školy v Hnúšti, Klenovci, Rimavskej Bani i Hrachove. Workshopy boli zrealizované pre deti, ktoré môžu mať vzťah k maliarskemu umeniu, ale nemusia nič vedieť o umeleckej činnosti. Zorganizovalo ich Občianske združenie Klub rómskych aktivistov na SR so sídlom v Hnúšti v priebehu mesiacov september až december.

„Touto formou a spôsobom sme ich chceli dostať k umeniu, ale tiež sme sa zameriavali aj na deti a mládež, ktoré majú blízko k umeniu maliarstva, alebo sa k nemu chcú priučiť a venovať sa mu v budúcnosti,“ hovorí realizátorka projektu Mária Demeová a dodáva, že projektom s názvom „Umeleckou činnosťou ku svojim koreňom“, chceli reagovať na absentujúcu umeleckú tvorivosť a maliarske umenie v rómskej tematike a priviesť deti a mládež z MRK komunít ako aj zo sociálneho znevýhodneného prostredia ku umeleckému cíteniu a tvorivosti. „V mnohých drieme a nevedia svoje talenty objaviť, nakoľko nie sú motivovaní a podporovaní či už z rodín alebo zo svojho okolia,“ dodala Demeová.

Šarlotu Bottovú oslovili a prizvali do projektu z toho dôvodu, že mala zaujímavú umeleckú cestu. „Predstavila nielen svoju tvorbu a porozprávala o sebe a svojom príbehu, ale zároveň aby na každej škole zrealizovala workshopy, kde by priamo deti a mládež motivovala ku umeleckej tvorivosti a maliarskemu umeniu priamymi maliarskymi aktivitami s rómskymi prvkami, symbolmi,“ uviedla.

Bottová projekt hodnotila pozitívne, pretože motivovala deti rôznej vekovej generácie. „Určite to malo význam ukázať im moju cestu a poukázať, že všetko sa dá keď človek sa nevzdáva svojich snov . Počas workshopov som aj videla talentované deti. Vidím to hneď podľa náčrtu, ako začnú kresliť,“ povedala maliarka Bottová, ktorá nemá výtvarné vzdelanie, napriek tomu maľuje a organizuje zaujímavé výstavy svojich diel. Deti a ich pozornosť sa jej podarilo upútať práve svojou tvorbou. „Keď im ukážem, ako tvorím, teda moju tvorbu, tak sú ohromení. Snažím sa im odovzdať všetky moje skúsenosti, ktoré im pomôžu pri ďalšom tvorení.

Projekt sa mohol zrealizovať vdaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín FNMK.

Zdroj: Mária Demeová, Komunitne centrum, Hnúšťa, vobraze.sk