V Rim. Sobote nakrúcali film režiséra Ivana Ostrochovského z nemocničného prostredia + foto

Posledné plánované zábery z pripravovaného filmu Ivana Ostrochovského, ktoré točili včera na streche Sídliska Dúžavská cesta. Vpravo Eva Mores známa z jojkárskeho seriálu Nemocnica.

Soboťania budú súčasťou nového filmu Prameň od režiséra Ivana Ostrochovského. Nakrúcalo sa aj v Rimavskej Sobote. Nakoľko režisér rád dáva prednosť točeniu v teréne pred kulisami, točili v budovách mesta, či mestskej časti Dúžavská cesta. Na streche jedného z panelákov rómskeho sídliska dotočili včera posledné plánované zábery. Jednou z dievčat bola Eva Mores, známa z jojkárskeho seriálu Nemocnica. Bola to už jedna z menších scén s dvomi dievčatami pri západe slnka, ktoré si vychutnávali žltú a červenú malinovku, charakteristickú z obdobia socializmu.

Česko – slovensko – maďarský film sa odohráva v 80. rokoch v nemocničnom prostredí. Nakrúcali ho v Maďarsku, Čechách a na Slovensku v Seredi, Hlohovci, Bratislave, Ábelovej či Rimavskej Sobote. Točenie prebieha už vyše roka. Sprevádza ho stará zrekonštruovaná sanitka, ktorú Soboťania mohli vidieť na parkovisku pri hoteli Zlatý býk. Toto leto bolo pritom z hľadiska počtu scén najdynamickejšie. Ako ďalej pre vobraze.sk povedal režisér Ivan Ostrochovský, sanitka je funkčná a na výjazdy sa ňou prepravuje doktorka Anna „Aňa“ Geislerová. Táto populárna česká herečka je hlavnou postavou filmu. Druhou hlavnou postavou je mladá Rómka, ktorá si obľúbila práve postavu Anny Geislerovej. Vo filme si zahrá aj Attila Mokos či maďarsky hovoriaca herečka Éva Bandor.

Ako nemocnica v R. Sobote slúžili priestory budovy bývalého župného domu v centre mesta. Na tento účel boli upravené niektoré bývalé kancelárie ako nemocničné izby. Veľa komparzistov nemocničného personálu a pacientov vo filme využili pri nakrúcaní toto leto. Spolupracovali aj s divadelným súborom Divosud, s ktorým majú dobré skúsenosti z natáčania asi spred dvoch rokov. Vo filme hrajú aj divadelníci z Divadlo Havran a Gabriel Kertész, ktorý hrá jednu z významnejších rolí práve s Aňou Geislerovou. *

„Všetci nám boli nápomocní. V Bratislave, kde sa točí viac, nie je až také nadšenie, ako v týchto regiónoch. Som veľmi prekvapený. V týchto lokalitách by človek mohol čakať problémy, ale ľudia spolupracujú a je to super,“ podotkol režisér.

„Táto lokácia Rimavskej Soboty sa nám hodila historicky do filmu, ktorý sa odohráva v roku 1986. Mali sme tu kulisy, ktorých výhodou je, že zostávajú a nemusia sa hneď rušiť. Takže v prípade potreby dotočenia záberov sú k dispozícii. Je to veľká výhoda,“ povedal Ostrochovský a dodal, že nakrúcanie v realite prinesie vždy niečo, čo sa od stola nedá vymyslieť. Vo filme hrajú aj maďarsky hovoriaci herci. Štáb sa teraz vrátil do Bratislavy, kde budú spracovávať materiál. „Dúfam, že na jar sa film bude dať finalizovať,“ avizuje Ostrochovský a dodal, že ešte malé jednodňové točenia malých scén v R. Sobote nie sú vylúčené.

zľava: režisér filmu Prameň Ivan Ostrochovský a Juraj Farkas

Tým, že sa dej odohráva aj na Dúžavskej ceste, tak je vo filme viacero komparzistov z rómskeho prostredia. Natáčali tu v lete veľkú scému s požiarom starej Škodovky. „Postávalo tu okolo dvesto ľudí, bolo ich treba upraviť, prezliecť či sledovať, aby boli vhodne oblečení, nakoľko sú to scény z osemdesiatych rokov,“ poznamenal Ostrochovsky. Ako pomocníkov mali aj niekoľko miestnych obyvateľov, ktorí zabezpečovali poriadok a starali sa im o veci a ich prenášanie.

Počas včerajšieho nakrúcania scény na streche paneláku pomáhal Zsolt zo Sídliska Dúžavská cesta. „Dávam pozor pri natáčaní a pomáham s vecami. Je nás tu viac. Pri točení filmu som ešte nepomáhal,“ povedal. Hlavným spojivkom filmového štábu bol Juraj Farkas, ktorý má na sídlisku potraviny a pre hercov zabezpečil priestory na prezliekanie či rebrík. „Je to radosť, keď môžete pomôcť pri výrobe filmu,“ povedal pre vobraze.sk Farkas, ktorému sa najviac páčila akčná scéna pri požiari auta. „Bez neho by sme tu nič neurobili. Všetko dohodol a vybavil. Bude v titulkoch filmu ako súčasť produkcie,“ dodal režisér Ivan Ostrochovský, ktorý je autorom filmov Koza, Zamatoví teroristi či Služobníci.

  • doplnené o 19.30 hod. : Do textu boli doplnení ďalší miestni divadelníci, ktorí sa podieľali na nakrúcaní.

Zdroj: vobraze.sk