Finišujú s výstavbou chodníka na Dúžavskú cestu + video

Práce na výstavbe chodníka vedúceho z mesta Rimavská Sobota k sídlisku Dúžavská cesta sa chýlia ku koncu. Asfaltový povrch je už dokončený, zámková dlažba položená a prebiehajú dokončovacie práce. Jeho dĺžka predstavuje viac ako dva kilometre. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedla vedúca odboru rozvoja mesta Eva Muráriková, pracovníci dokončujú priechody pre chodcov a dosypávajú okraje obrubníkov.

„Práce sa podarili lepšie, ako sme predpokladali. Hotový by mal byť do konca budúceho týždňa,“ povedala a dodala, že predpoklad ukončenia prác bol o mesiac neskôr, do konca novembra. Celková hodnota výstavby predstavuje podľa Murárikovej 577-tisíc eur, z toho samospráva získala nenávratný finančný príspevok vo výške približne 494-tisíc eur ešte v roku 2020. Proces verejného obstarávania trval dlhšie, ako samospráva predpokladala. Muráriková podotkla, že po verejnom obstarávaní bola už suma vyššia ako bolo v projektovej dokumentácii a mesto tak projekt nefinancovalo len avzovanou čiastkou piatich percent, ale muselo doplatiť aj rozdiel, vyše 70-tisíc eur. 

Chodník bol postavený pre bezpečnosť chodcov, ako aj vodičov. Využívajú ho obyvatelia mesta, návštevníci zdravotného strediska, študenti Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej (SOŠTaAP). V neposlednom rade aj obyvateliarómskeho sídliska, kde ich býva viac ako tisíc. Chodník je v jednej časti širší, ako bol pôvodný a došlo aj k prekládke verejného osvetlenia.  Verejné obstarávanie vyhrala firma Strabag.

Juraj Farkas (vpravo)

Približne polovica chodníka bola od mesta smerom k rómskemu sídlisku Dúžavská cesta postavená nanovo. Pribudlo tam aj verejné osvetlenie a obrubníky. Podľa vedúcej odboru rozvoja mesta boli pri výstavbe chodníka zamestnaní aj dvaja Rómovia práve zo spomínaného sídliska. „Podmienky pre chodcov aj pre vodičov sú teraz vynikajúce,“ povedal pre vobraze.sk Juraj Farkas, ktorý väčšinou chodí autom na sídlisko a zažil veľa situácií, keď museli vodiči obchádzať chodcov idúcich po krajnici.

„Autá museli zastať, keď v protismere išlo druhé auto. O nehode neviem, ale videl som už také, že auto muselo rýchlo zabrzdiť, lebo tam bol chodec a oproti išlo auto. Bolo to natesno. Teraz je to už aj osvetlené a prehľadné,“ povedal Farkas. Chodník je postavený popri ceste a je len jednou možnosťou, ako sa dostať do sídliska z mesta. Z pohľadu chodkyne je spokojná aj Alžbeta Balogová. „Nebudú sa aspoň túlať ľudia na ceste a nedostanú pokutu. Veľa ľudí tam chodí s kočíkmi,“ dodáva. 

Zdroj: vobraze.sk 

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“