Habánová končí na poste riaditeľky MsKS v R. Sobote. Koniarová už nie je zamestnankyňou

Silvia Habánová

Riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote Silvia Habánová končí vo funkcii. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla,  rozhodla sa tak zo zdravotných dôvodov. „Vo funkcii končím dňom 31. január 2024,“ povedala Habánová. Tú do funkcie od 1. decembra jednohlasne vymenovali poslanci mestského zastupiteľstva v novembri minulého roka. Dovtedy bola poverená vedením MsKS. Samospráva v súčasnosti vypísala výberové konanie na pozíciu riaditeľa s termínom podávania prihlášok do 24. januára.

Počas jej pôsobenia bola zrekonštruovaná estrádna sála, predovšetkým bola vymenená nová podlaha. Minulý rok bolo samospráve oznámené, že bol podporený projekt rekonštrukcie budovy MsKS za 3,8 milióna eur.  Organizáciu podľa avizovaných informácií čaká tento rok rekonštrukcia budovy, ktorá má byť staveniskom na niekoľko mesiacov. Ako a kde bude kultúrna inštitúcia počas rekonštrukčných prác zatiaľ nebolo zverejnené. Tento rok samosprávu i jej príspevkové organizácie čakajú úsporné opatrenia. Jedným z úsporných opatrení bol návrh na zrušenie Galérie na Hlavnom námestí. Ten bol však po občianskej iniciatíve a petícii obyvateľov zrušený.

V priebehu minulého roka došlo v MsKS k viacerým personálnym zmenám. V polovici roka bola uzavretá dohoda o ukončení pracovného pomeru s Vladimírom Petrincom i Tatianou Koniarovou, ktorí boli v dôchodkovom veku. Šéf FS Rimavan Vladimír Petrinec odišiel ku koncu septembra, dlhoročnej pracovníčke Koniarovej uplynul termín koncom roka. „Pracovný pomer jej skončil 31. decembra,“ povedala Habánová. 

Koniarová pracovala v kultúre 47 rokov. Pôsobila ešte v Klube mládeže, jej rukami prešlo niekoľko generácií zaslúžila sa o vznik a rozvoj tanečného športu v Rimavskej Sobote. Prostredníctvom OZ Sorima, kde je šéfkou, organizovala tanečné krúžky i iné aktivity. 

Pred rokom bola šéfkou MsKS v R. Sobote Milana Jutková. Tá z funkcie odstúpila a nezastávala ju od 1. marca 2023.

Popri odchode zanieteného folkloristu Vladimíra Petrinca bol do MsKS prijatý tridsiatnik Ferencz Topor. Jeho funkcia má byť technik a BOZP pracovník. Je vedúcim folklórneho súboru Új Gömör, ktorý funguje iba v komornom zostavení. „Momentálne sa už ale nenacvičuje,“ priblížila riaditeľka Habánová, ktorá tiež tancovala v tomto súbore. Topor podľa riaditeľky nahradil uvoľnené miesto po technikovi Jánovi Mitterovi, ktorý odišiel ešte v lete. 

V lete podľa Habánovej skončil ako zamestnanec MsKS z organizačných dôvodov Tomáš Bálint, autor viacerých podujatí, ako napríklad multižánrový festival Fraj, Kvízmajster, Konfereska či Lokal. Bálint sa na jar uchádzal tiež vo výberovom konaní o riaditeľské miesto, no nesplnil požadované podmienky. V súčasnosti v R. Sobote vzniká kultúrne centrum Citedela. Sídliť by malo v spoločenskej sále historickej budovy Čierny orol na Hlavnom námestí.

Zdroj: vobraze.sk