Primátorovi Šimkovi odsúhlasili navýšenie platu. Habánovú vymenovali za riaditeľku

Silvia Habánova a Jozef Šimko

Rimavskosobotský primátor Jozef Šimko bude poberať mesačný plat vo výške približne 5 400 eur. S účinnosťou od začiatku októbra mu ho dnes schválilo mestské zastupiteľstvo. Skladá sa zo základnej mzdy vo výške 4 186 eur. K tomu mu poslanci schválili tridsaťpercentné navýšenie, čo predstavuje vyše 1 200 eur. Poslanci sa týmto bodom zaoberali po tom, ako primátor prestal byť poslancom NR SR. Šimko doteraz dostával z mestského rozpočtu minimálnu mzdu. Poslancom NR SR sa stal po parlamentných voľbách vo februári 2020. Do zákonodarného zboru opätovne kandidoval aj vo voľbách pred dvomi mesiacmi.

Ako na rokovaní vysvetlil prednosta mestského úradu Štefan Szántó, podľa súčasného počtu obyvateľov primátorovi prináleží základný plat vo výške 4 186 eur. Zo zákona je ho ale možné zvýšiť až o 60 percent. Szántó podotkol, že v Lučenci je plat primátorky navýšený o 50 percent. Poslancom pripomenul, že počas doby, ako bol Jozef Šimko poslancom parlamentu, ušetril na plate mestskému rozpočtu 235 tisíc eur. „Mimo toho nemal vodiča a jeho plat by činil okolo 65 tisíc eur, čiže spolu je to 307 tisíc eur,“ povedal prednosta a vyzval poslancov, aby zvážili, v akej výške zvýšia základný plat primátora. 

hlasovanie o vymenovaní riaditeľky MsKS v R. Sobote

Za predložený návrh hlasovalo 14 poslancov, proti nebol nikto a zdržali sa traja. Ako poslanec Zoltán Cziprusz spomenul, ešte prednedávnom by navrhoval aj vyššiu sumu, no so značným výpadkom podielových daní vo výške asi 1,4 mil. eur je za menšie navýšenie, 30 percent a do doby, kým sa situácia nezastabilizuje. 

Poslanci na rokovaní odsúhlasili aj návrh na vymenovanie riaditeľky Mestského kultúrneho strediska Silvie Habánovej, ktorá bola doteraz poverená vedením MsKS. Poslanci sa zhodli jednohlasne. Do funkcie ju vymenovali od 1. decembra.

V úvode rokovania zložil poslanecký sľub Robert Kuvik (Smer-SD), ktorý nahradil v MsZ Radovana Ceglédyho (OKS).

 
Zdroj: vobraze.sk