Dni mesta Hnúšťa nepočítajú na kvantitu, ale na kvalitu + foto

Počas Dní mesta Hnúšťa bol pre jej obyvateľov i návštevníkov pripravený pestrý program. Prebiehal v Dome kultúry, v centre mesta i na amfiteátri pre všetky vekové kategórie. Prišli aj zástupcovia partnerských miest z Poľska a Maďarska. Slávnostný ráz mal pietny akt kladenia vencov pri pomníku rodáka J. Francisciho Rimavského.

Spád malo aj slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde odovzdali niekoľko ocenení. „Bolo veľmi dobre organizačne pripravené. Malo to spád a aj grády a také mám aj odozvy na to, že bolo super a nikto nepozeral na hodinky,“ priblížil pre vobraze.sk primátor mesta Hnúšťa Martin Pliešovský. Veľmi dobre zhodnotil vystúpenie ZUŠ zo Sliača, ktorá si vyslúžila dvojitý potlesk v stoji. Primátor poznamenal, že v Dome kultúry sa stretli mladí spisovatelia, autori či poeti na regionálnom literárnom podujatí Hrebendova kapsa. „Pre nedostatok miesta bolo podujatie premiestnené do Domu kultúry. Bolo tam, myslím, z 23 uplynulých ročníkov najviac ľudí,“ spomenul.

Záujem podľa Pliešovského bol aj o múzeá, ako Petrivaldského vilu, Lihániho dom či Múzeum socialistických kurozít. „Tam to bolo za poslednú dobu najhustejšie, čo sa počtu návštevníkov týka,“ povedal a dodal, že veľa ľudí zaregistrovali aj na Hnúšťankove. „Podľa počtu vydaných máp a sprievodu tu odhadujeme okolo 2,5 tisíc ľudí,“ doplnil.

„Celé Dni mesta hodnotím veľmi dobre. Boli veľmi pestré, od piatku sme mali v uliciach veľmi veľa ľudí. Obsiahnuté boli všetky vekové kategórie, pre starších vystúpila speváčka Marcela Laiferová, pre deti sme pripravili Hnúšťankovo, pre staršie deti v piatok podujatie Deti svojmu mestu. Myslím si, že aj všeobecný ohlas je veľmi dobrý,“ priblížila pre vobraze.sk riaditeľka hnúšťanského Mestského kultúrneho strediska Diana Vojenčiaková. Potešila aj autogramiáda futbalistu Júliusa Szőkeho, rodáka z Hnúšte, ktorý hrá na Cypre a s tímom Aris Limassol sa stal majstrom tejto krajiny. „Sme na neho pyšní,“ pripomenula riaditeľka.

V centre Hnúšte bol tradične jarmok. „Bol veľmi úspešný. Vyzbieralo sa historicky najviac za poplatky od stánkarov počas jarmoku,“ podotkol primátor. V sobotu dopoludnia vystavili pred mestským úradom historické vozidlá. Prešli slávobránou a vydali sa aj na spanilú jazdu. „Pozvaných bolo asi 50 veteránov, nakoniec ich prišlo okolo 90 posádok a najlepších sme aj vyhodnotili,“ poznamenal Martin Pliešovský.

Z večerných koncertov veľmi ocenil domáce skupiny. Vystúpila však aj kapela Nocadeň. „Na to, že sme išli trochu v šetriacom móde, bolo dosť ľudí. Nebolo to, ako keby prišli skupiny IMT Smile alebo Paľo Habera, ktorí by pritiahli dvetisíc ľudí, ale amfiteáter zaplnilo asi 500 návštevníkov. To sa tiež ráta,“ tvrdí Pliešovský. Ako podotkol, za úspech Dní mesta neráta kvantitu návštev, ale kvalitu. „Bol veľmi dobre a kvalitne spracovaný scenár a jednotlivé akcie zvládnuté, takže sa teším a som spokojný,“ uzavrel.

zdroj: vobraze.sk, foto: Peter Vranský, Imro Garláty