Na Dni mesta Hnúšťa prišli aj historické vozidlá, účastníkov bolo nadmieru + foto

Centrum Hnúšte zaplnilo približne 90 posádok veteránov. Stretli sa pri mestskom úrade i na Námestí J. F. Rimavského. Svoje autá, motorky či traktory odprezentovali na verejnosti počas jarmoku. Boli súčasťou osláv Dní mesta. Prišlo ich viac, ako organizátori očakávali, vyše 130 účastníkov. „Niekde je už 70 posádok veľa. Robili sme to prvýkrát pod hlavičkou Klubu nadšenci historických vozidiel Hnúšťa. Dovtedy sme to robili skôr spontánne ako partia,“ priblížil pre vobraze.sk jeden z členov klubu Gabriel Polčáni z Hnúšte. Podľa jeho slov podujatie dopadlo veľmi dobre. „Štartovné sme nevyberali, účastníci pritom dostali niečo na pamiatku. Je to však už asi hraničný počet posádok.“

Okrem prejazdu bránou ich čakala aj spanilá jazda na Dielik, kde si účastníci pozreli obnovené zákopy z druhej svetovej vojny i oboznámili sa s históriu vtedajších udalostí. Pri zrode partie nadšencov historických vozidiel v Hnúšti bol Miroslav Kiapeš a Jozef Porubiak. „Vo výbore sme už teraz ôsmi. Robíme to na báze dobrovoľnosti,“ povedal Jozef Porubiak a dodal, že majú aj podporu mesta Hnúšťa i pár sponzorov. „Nemáme členstvo. Kto chce prísť, môže. Je to len na nás. Možno aj preto máme takú účasť, lebo neplatia nič. Viac nás to takto baví,“ povedal Porubiak, ktorý chodí v starej policajnej uniforme a na starej Škode. „Patríme aj k nadšencom policajnej histórie,“ poznamenal.

Niektorí z účastníkov zrazu v sobotu ocenili. Najstarším autom na ňom bol Ford „A“ z roku 1930, za ktorého volantom sedel Ján Alberty z Rimavskej Soboty. Najmladším účastníkom podujatia bol Roman Gažúr (2007) z Revúcej, ktorý prišiel na motocykli Jawa 50. Osobitnú cenu dostal Tibor Horváth zo Spišskej Novej Vsi, ktorý prišiel v oblečení štátnej bezpečnosti z prvého Slovenského štátu.

„Páčilo sa mi, že nám každý vyšiel v ústrety. Bolo to príjemné a jednoduché. Veľmi sa nám páčila návšteva Múzea socialistických kuriozít. Veľa sme o tom počuli, ale až teraz sa nám tam niektorým podarilo dostať, boli sme zaneprázdnení,“ poznamenal Porubiak.

Vozidlá v centre prechádzali cez bránu. „Robili ju žiaci na Strednej odbornej škole v Hnúšti. Robil som ju s nimi. Je ľahko rozoberateľná a prenášatená. Už sme na ňu dostali ponuku. Je o ňu záujem,“ povedal Gabriel Polčáni. Ako spomenul, je majstrom na tejto SOŠ a k veteránom má veľmi blízko. Do klubu sa podľa neho pričlenili aj niektorí jeho žiaci, ktorí majú pre takéto veci srdce a trpezlivosť. Polčáni na stretnutie prišiel s motocyklom Tatran. „Bolo ich vyrobených veľa kusov, ale v okolí Hnúšte a v kopcoch nemali veľké využitie pre slabší motor. Boli ich tu len asi päť kusov,“ hovorí automechanik, ktorý v civilnom živote jazdí na Škode Octavia. Ako však tvrdí, radšej má staré autá bez prílišnej elektroniky.

Zdroj: vobraze.sk, Foto: Ján Čajko