V obci z okresu R. Sobota môže skončiť pobočka Slovenskej pošty

ilustračné foto

Nad pobočkou Slovenskej pošty v obci Dubovec sa zmráka. Jej hovorkyňa Iveta Dorčáková pre vobraze.sk uviedla, že Slovenská pošta požiadala regulátora o stanovisko k pobočke v Dubovci. „Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad) rozhoduje o skončení činnosti pobočky vždy individuálne. Až po kladnom rozhodnutí regulátora môže byť činnosť pobočky skončená,“ skonštatovala Dorčáková.

Hovorkyňa ďalej uviedla, že Slovenská pošta pozorne i dlhodobo sleduje vývoj a pravidelne analyzuje situáciu v pobočkách. „Samozrejme, jedným z hlavných posudzovaných aspektov je záruka geografickej dostupnosti pôšt a zohľadnenie počtu obyvateľov obce/mesta. Pri analýze sa berú do úvahy aj ekonomické a legislatívne aspekty, trendy vývoja a ak je prevádzka pošty vyhodnotená ako neefektívna z viacerých hľadísk, pošta podá Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb návrh na jej zrušenie,“ priblížila Iveta Dorčáková.

„Bohužiaľ, nemám oficiálne stanovisko, že chcú zatvoriť pobočku Slovenskej pošty v našej obci. Ľudia hovoria, že koncom marca ju zatvoria. Neviem, odkiaľ to majú. Kvôli tomu som včera telefonoval do Bratislavy, ale pracovníčka, s ktorou som hovoril, mi nič k tomu nevedela povedať,“ povedal pre vobraze.sk nový starosta Dubovca Ladislav Lőkös, ktorý sa aj dnes snažil získať nejaké informácie. „Keď to plánujú, chcel by som zorganizovať petičnú akciu, ktorú by podpísali obyvatelia Dubovca i susedných dvoch obcí, aby sme túto pobočku zachránili,“ dodal.

„Pobočka pošty je v našej obci určite potrebná. Obsluhuje ľudí nielen z Dubovca, čo je okolo 500 obyvateľov, ale aj ľudí zo Šimonoviec, kde vlani zatvorili poštu. Chodia pritom k nám aj ľudia z Martinovej a aj z Bottova,“ ozrejmil starosta obce z juhu Rimavskosobotského okresu Ladislav Lőkös.

Hovorkyňa Slovenskej pošty potvrdila, že v roku 2022 bola v okrese Rimavská Sobota zrušená jedna pobočka, a to v spomínaných Šimonovciach. Podľa jej vyjadrenia sa v zmysle požiadaviek na kvalitu univerzálnej služby, ktoré stanovil Slovenskej pošte Regulačný úrad, sa v obci vyžaduje „vzdialenosť ktoréhokoľvek obývaného miesta súvislo zastavanej časti obce, ktorá má najmenej 25 obyvateľov, k najbližšej pošte najviac 10 km“. Ako Dorčáková dodala, na každých aj začatých 22 000 obyvateľov sa vyžaduje najmenej jedna pošta.

Na juhu okresu R. Sobota zrušia pobočku Slovenskej pošty

Zdroj: vobraze.sk