Na juhu okresu R. Sobota zrušia pobočku Slovenskej pošty

pošta Klenovec
ilustračné foto – pošta v obci Klenovec

Slovenská pošta plánuje k 1. februáru 2022 zrušiť pobočku pošty v Šimonovciach. Pre vobraze.sk to uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková. „V týchto dňoch sa uskutočnilo rokovanie so starostami obcí v pôsobnosti pošty Šimonovce, ktorým boli vysvetlené dôvody a tiež to, akým spôsobom budú zabezpečené poštové služby,“ dodala. Ako hovorkyňa poznamenala, v súčasnosti je v okrese Rimavská Sobota regulačným úradom schválená na zrušenie v roku 2022 jedna pošta.

Starosta Šimonoviec Štefan Gál vníma schválené zrušenie pošty „veľmi negatívne“. „Vysvetlil som im môj postoj aj so starostom obce Drňa, lebo máme spoločnú poštu. Čiastočne sa to dotkne tiež obyvateľov Širkoviec,“ povedal pre obraze.sk Gál. Podľa jeho slov to bude mať dopad na veľký počet ľudí, medzi ktorými majú zastúpenie aj „menej zdatní ľudia“. „Sám som zvedavý, ako to bude potom reálne fungovať,“ poznamenal Štefan Gál. Predpovedá však zvýšený nápor na činnosť samosprávy.

Iveta Dorčáková ozrejmila, že zrušeniu prevádzky pošty predchádza dôkladná analýza jej využívania klientmi, ako aj stanovenie riešenia dostupnosti poštových služieb pre obyvateľov. Jedným z hlavných posudzovaných aspektov je teda podľa jej vyjadrenia záruka geografickej dostupnosti pôšt a zohľadnenie počtu obyvateľov obce alebo mesta. „Skončenie prevádzkovania pobočky pošty podlieha schváleniu regulátorom – Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb,“ doplnila.

Hovorkyňa zdôraznila, že skončenie prevádzky kamennej pošty neznamená, že Slovenská pošta z danej obce odchádza. „Mení len formu a spôsob poskytovania poštových služieb. Poštová sieť je redukovaná tam, kde záujem o služby v kamennej pobočke klesol pod trvalo udržateľnú úroveň,“ tvrdí Iveta Dorčáková.

Na ilustráciu uviedla, že sú kamenné pošty, kde priemerné denné tržby dosahujú 40 eur. „Zároveň však pošta v súlade so svojou povinnosťou, ktorá jej vyplýva z poštovej licencie, zabezpečuje poskytovanie poštových služieb iným spôsobom – napríklad prostredníctvom poštových doručovateľov,“ skonštatovala hovorkyňa Slovenskej pošty.

Zdroj: vobraze.sk