Projekt Občianskeho združenia Ternipe o rómskych hrdinoch napreduje

Občianske združenie Ternipe v rámci svojho nového projektu hostilo v dňoch 9. až 11. novembra v Kúpeľoch Číž dvoch zamestnancov Independent Theater Hungary.

Trojdňové stretnutie, tzv. kick-off, projektu Rómski hrdinovia bolo pre organizátorov dôležité, pretože práve tu sa mohli dozvedieť viac o aktivitách oboch organizácií. Štatutár OZ Ternipe Štefan Vavrek prezentoval doterajšie úspechy a projekty. Neskôr sme predstavili našu brožúru slovensko-maďarských a zahraničných rómskych hrdinov, ktorú pripravili mladí účastníci v rámci nášho projektu „Naše práva a budúcnosť 2“. Tá poslúži ako podklad pre publikáciu pripravovanú v rámci projektu Rómski hrdinovia, v ktorej predstavujeme 10 rómskych hrdinov.

Dvaja zamestnanci Independent Theater Hungary – Lucia Lakatos a Márton Illés k nám prišli z Budapešti, aby nás naučili metodiku a odovzdali materiály ich už niekoľko rokov úspešného workshopu o rómskych hrdinoch. Ukázali a vysvetlili priebeh workshopu, kde sme sa dozvedeli aj o tom, na čo by si mal dobrý tréner dávať pozor, ako komunikovať a správať sa k účastníkom. Spoznali sme pojem hrdina, prečítali sme rómske drámy a oboznámili sme sa s rómskymi hrdinami, ktorí v nich vystupujú.

Školenia sa v najbližšom čase zúčastní osem mladých ľudí z Maďarska a osem zo Slovenska, kde sa môžu sami naučiť pripravovať spomínanú publikáciu a môžu sa stať facilitátormi, aby priblížili svet workshopu v tejto téme čo najväčšiemu počtu mladých ľudí a mali čo najviac zaujímavých a dobrých skúseností v rámci neformálneho vzdelávania.

Zdroj: Diana Filepová, OZ Ternipe

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“