Pripravujú brožúru o bežných rómskych hrdinoch na Slovensku

V piatok 6. januára sa študenti vysokej a strednej školy zúčastnili druhého workshopu v rámci projektu „Naše práva a budúcnosť 2“, ktorý zorganizoval OZ Ternipe. Inštruktorom celodenného školenia v Rimavskej Sobote bol Gábor Bernáth z Maďarska, ktorý už dlhé roky spolupracuje s rómskou komunitou a rómskou mládežou, je odborníkom komunikácie a vysokoškolským učiteľom.

Najprv sme začali s predstavením a potom sme sa podelili o naše príbehy, kto je pre nás najväčším hrdinom a príkladom. Rozprávali sme o tom, prečo sú pre nás tieto príbehy dôležité a aké spoločné motívy v nich nájdeme z rôznych aspektov. Od malička čítame a počujeme rôzne príbehy. Na workshope sme sa naučili, ako vieme dobre a zaujímavo porozprávať aj naše príbehy, aby boli pre verejnosť lákadlom.

Potom sme vybrali štyri osoby, o ktorých sa chceme zmieniť v našej pripravujúcej brožúre o bežných rómskych hrdinoch na Slovensku. Prácu sme začali v malých skupinách, kde sme rozoberali ich život. Zbierali sme nápady ako a s akými komunikačnými nástrojmi, a na akých komunikačných kanáloch je možné propagovať ich príbehy i úspechy.

Ďakujeme Gáborovi Bernáthovi za skvelý deň, atmosféra bola úžasná a preto sa účastníkom pracovalo navzájom veľmi dobre. Myslím, že workshop bol užitočný pre študentov. Naučené metódy a informácie môžu využívať v živote, v práci, aj na ďalších workshopoch.

Študenti hľadajú pozitívne vzory

Zdroj: Diana Filepová

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“