Stomatologička Kocúrová omladila zdravotné služby v Klenovci. Uvítali by aj ďalšieho všeobecného lekára

V obci Klenovec, ktorá patrí k najväčším obciam v okrese Rimavská Sobota, majú ordinácie štyria lekári. Väčšina z nich je pod jednou strechou zrekonštruovanej budovy v centre. Ordináciu tu má detská lekárka Janka Prokopová i gynekológ Vladimír Knapp. Ten by mal ordinovať raz do týždňa. Pacienti v budove nájdu každý pracovný deň aj stomatologičku Soňu Kocúrovú. „Niekoľko rokov sme tu mali problém a výpadok zubného lekára. Dlho nám tu ordinoval Koloman Klembusz. Ľudia ho mali radi, ale už zomrel. Sme radi, že si sem cestu našla nová stomatologička,“ povedala pre vobraze.sk poslankyňa obecného zastupiteľstva Stanislava Zvarová, bývalá zástupkyňa starostky. Zvarová sa tejto funkcie vzdala v septembri.

Traja lekári sídlia v zdravotnom stredisku, ktoré patrí obci. Asi pred dvomi rokmi prešlo rekonštrukciou a zateplením budovy. „Budova bola zrekonštruovaná z vonku a časť zubnej stomatologickej ambulancie aj z vnútra. Bolo to z vlastných zdrojov obce a ešte za predošlého vedenia obce,“ priblížila Zvarová s tým, že priestory zubnej ambulancie boli rozšírené aj o bývalú ambulanciu všeobecného lekára a tak mohla vzniknúť aj miestnosť pre RTG prístroj. Ako podotkla, vhodná by bola aj rekonštrukcia detskej ambulancie, ktorá zatiaľ prešla len bežnými úpravami.

„Do Klenovca chodím rada pracovať, som tam skoro každý deň,“ hovorí stomatologička Soňa Kocúrová, ktorá tu v ordinačných hodinách pracuje pondelok až stredu, od štvrtka do nedele berie objednaných pacientov. Do Klenovca prišla z Hnúšte v roku 2020 už do vynovenej ambulancie. „Na základe našej požiadavky sa to vtedy vynovilo a pokračovalo sa druhou etapou. Prvý röntgen pribudol na ambulanciu hneď a druhý sme tam teraz dávali. Teraz je to už jedna seriózna ambulancia, za ktorú by sa nehanbili ani v nejakom veľkom meste,“ povedala pre vobraze.sk Kocúrová. Tá má ambulanciu aj v Rimavskej Sobote, kde po pracovnej dobe prevádzkuje i zubnú pohotovosť.

Všeobecnou lekárkou pre dospelých v Klenovci je Vladimíra Ostricová. Sídli v samostatných priestoroch v budove domu služieb pri kaderníctve, ktoré boli tiež rekonštruované.

„Dá sa povedať, že zdravotnú starostlivosť v obci máme zabezpečenú. Niekedy by sa možno zišli aj dvaja všeobecní lekári, lebo veľa nás chodí do Kokavy, alebo do Hnúšte. Určite by sa tu uživil ešte jeden všeobecný lekár,“ poznamenala poslankyňa Stanislava Zvarová. Lekárka Ostricová nahradila v Klenovci Jána Šoltésa. „Bol to dobrý doktor. Nazývali ho doktor z hôr. Chodil k pacientom aj do domácností a bol obľúbený. Jeho rajónom boli kopce, kopce a opäť kopce,“ spomenula Zvarová.

Pripomenula, že v ďalšej obecnej budove má ambulanciu aj zubná laborantka Viera Mihályová.

Zdroj: vobraze.sk