V ľade na Kurinci našli zamrznutého diviaka. Uhynúť malo približne 50 kusov + video

V ľade vo vodnej nádrži Kurinec pri Rimavskej Sobote našli počas víkendu zamrznutého diviaka. Z ľadu mu trčal chrbát a tvoril len malý výčnelok. Všimli si ho pozorné oči korčuliara Petra, ktorý nám to oznámil. Keďže takéto nálezy je zo zákona potrebné nahlásiť, upovedomili sme poľovníkov. „Chodili sme dookola nádrže, ale nevideli sme ho, dobre, že ste nám ho ukázali,“ priblížil pre vobraze.sk poľovný hospodár z OZ Kurinec Koloman Demeter. 

Na Kurinec boli včera privolaní aj hasiči, ktorí pomocou motorovej píly diviaka vyrezali z ľadu. Pomocou poľovníkov v špeciálnych skafandroch ho s kockou ľadu vybrali z vody. Mal asi rok. „Viac ako mesiac už mohol byť vo vode, lebo ucho už bolo rozpadnuté,“ povedal Demeter. Podľa jeho slov v posledných týždňoch našli vo svojom poľovnom revíri približne 50 uhynutých diviakov. Pár z nich už vyberali aj z vodnej nádrže, kým nebola zamrznutá. „Ľudia nám to nahlasujú. Nakazené diviaky africkým morom ošípaných (AMO) dostávajú vysokú teplotu a chcú sa ochladiť vo vode. Keď je aj zoslabnutý, tak spadne a ostane vo vode,“ dodal. Diviaky končia v kafilérii a vzorky posielajú na vyšetrenie prítomnosti AMO. „Nie je vylúčené, že aj tento jeden mohol byť infikovaný morom. Doposiaľ sme tu mali viacero potvrdených takýchto prípadov,“ skonštatoval Demeter. 


Situácia nie je dobrá

Poľovníci aj pracovníci Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Rimavská Sobota koncom minulého roka evidovali jeden prípad nákazy pri Mojíne. Ako ďalej pre vobraze.sk povedal riaditeľ RVaPS v Rimavskej Sobote Rudolf Smriga, upozornili na to poľovníkov v revíroch.

„Prebieha epidemiologická fáza, v ktorej sme poučili poľovníkov, že teraz musia chodiť do toho revíru a čím skôr ich zbierať, aby sa nákaza nerozširovala ešte viac. Majú to nariadené. Aj preto máme teraz toľko diviakov nájdených uhynutých,“ povedal Smriga. Ako zdôraznil, hneď prvých 9 kusov bolo pozitívnych na AMO. 

Nákaza AMO podľa Smrigu nie je prenosná na človeka. „Nie je to nákazlivé pre človeka, ale diviak môže byť prenášačom aj iných ochorení, ktoré sú prenosné zo zvieraťa na človeka,“ upozornil. Diviakov je v prírode veľa. Migrujú, no v lokalitách ako je Chrámec, kde sa AMO vyskytlo, už podľa Smirgu poľovníci dávno nevideli diviaka.

vyskyt AMO
https://www.svps.sk/Zvierata/choroby_AMO_SR.php

Nákaza sa podľa jeho slov šíri aj smerom na Veľké Teriakovce, kde evidujú jeden takýto úhyn. Nákaza je nebezpečná na zavlečenie do súkromných chovov ošípaných. Koncom minulého roka ohnisko afrického moru ošípaných (AMO) odhalili aj vo veľkochove v Jesenskom. „Keďže neexistuje účinná liečba, musí byť všetkých 3 625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20 000 odstavčiat z chovu utratených a zlikvidovaných v kafilérii,“ uviedlo vtedy ministerstvo pôdohospodárstva.

V Jesenskom potvrdili výskyt afrického moru ošípaných

Zdroj: vobraze.sk