Laureáta Ceny mesta pochovali s vojenskými poctami v R. Sobote

pohreb vojenského veterána Ladislava Sládeka

Ladislava Sládeka z Rimavskej Soboty vo veku nedožitých 94 rokov pochovali s vojenskými poctami. Do Domu smútku sa s ním prišli 3. februára rozlúčiť pozostalí, priatelia aj vojaci či dlhoroční funkcionári. Bol plukovníkom vo výslužbe a priamy účastník oslobodzovacích bojov II. svetovej vojny. Prezývali ho Saša Saldík. Patril medzi najstarších pamätníkov týchto udalostí na Slovensku. V septembri minulého roku dostal Cenu mesta.

Rakva bola zahalená vlajkou SR a na poslednej ceste ju niesli príslušníci Ozbrojených síl SR. Hrala aj vojenská hudba, ktorá mala vyše 25 členov.

„Po skončení obradu bola vlajka poskladaná a odovzdaná jeho manželke Ružene Sládekovej,“ priblížil pre vobraze.sk jeho priateľ a predseda základnej organizácie SZPB v Čiernom Potoku Jozef Pupala, ktorý sa s ním prišiel tiež rozlúčiť príhovorom.

Podľa Pupalu išlo o štátny pohreb a poverený ním bol plukovník Oliver Toderiška, bývalý veliteľ vojenského útvaru v Rožňave. „Poznali sa niekoľko rokov, Ladislav Sládek bol pravidelne pozývaný na besedy do kasární s vojakmi v Rožňave, na rôzne jubileá. Bol v povedomí mládeže pomerne známy,“ povedal Pupala. 

Hlavný príhovor a rozlúčku mal plukovník vo výslužbe Marian Bodolló, bývalý generálny duchovný a plukovník Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR.
Za mesto mal príhovor primátor Jozef Šimko. Rozlúčiť sa prišiel aj brigádny generál Stanislav Petrenec. Za výsadkárov veniec položil Štefan Gabmayer a za za Ústredný výbor Slovenského zäzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer. 

tajomník ruského veľvyslanectva Sergej Nikitin (vpravo)

Na pohreb do R. Soboty zavítal aj tajomník ruského veľvyslanectva Sergej Nikitin. Ladislav Sládek bol ranený vo februári 1945 pri oslobodzovaní Budapešti. „V tých istých miestach padol aj starý otec Nikitina. Takmer rodinný vzťah bol medzi nimi,“ poznamenal Pupala. Zároveň pripomenul, že veniec tiež poslal aj plukovník Dmitrij Arčakov, tiež potomok Nititina, ktorý zahynul pri oslobodzovaní Budapešti. 

Zomrel vojnový veterán Sládek. Vlani dostal Cenu mesta R. Sobota

Ladislav Sládek zomrel 29. januára v nemocnici v R. Sobote. Mal desiatky vojenských vyznamenaní. Sovietskych, maďarských, československých, poľských, a samozrejme, aj slovenských. Ako podotkol Pupala, Sládekovi bolo v Brezovej pod Bradlom verejne prisľúbené aj najvyššie odbojárske ocenenie, ktoré však doteraz nedostal. 

Veterána 2. svetovej vojny navštívil zástupca ruského veľvyslanectva

Zdroj: vobraze.sk, foto: Jozef Pupala