Veterána 2. svetovej vojny navštívil zástupca ruského veľvyslanectva

Ladislav Sládek s manželkou

Desiatky vyznamenaní na uniforme a nespočetné množstvo uznaní a šibalský úsmev zakrývajú pestré spomienky. Tie zažil Ladislav Sládek z Rimavskej Soboty priamo na bojisku počas 2. svetovej vojny. Patrí medzi najstarších pamätníkov týchto udalostí na Slovensku. V septembri tohto roku si z rúk primátora mesta Rimavská Sobota prevzal Cenu mesta plukovník vo výslužbe a priamy účastník oslobodzovacích bojov 93-ročný Ladislav Sládek.

Jeho život bol naplnený bohatou užitočnou prácou, jeho skúsenosti a láska k životu sú aktuálnymi faktormi aj v tomto čase. Práve pred Vianocami sme sa pokúsili s ním skontaktovať. Žiaľ, nepodarilo sa nám to, nakoľko Ladislav Sládek je so zlomeninou nohy hospitalizovaný v nemocnici. Stretli sme sa však s jeho manželkou Ruženkou Sládekovou, ktorá stojí po jeho boku 25 rokov. Ako pre vobraze.sk priblížila, tieto roky po boku manžela hodnotí ako krásny život.

Zoznámili sa v Galante. Ladislav Sládek sa po rozvode s prvou manželkou, s ktorou mal štyri deti, druhýkrát ako 68-ročný oženil. „Vždy bol veľmi agilný, má obrovský zmysel pre poriadok a pre humor. Kto ho spoznal, každý si ho obľúbil. Každému pomáhal a istý čas bol aj starosta,“ hovorí Ružena Sládeková, povolaním učiteľka. „Podržal ma vždy,“ spomína. „Ja som rodáčka z Rimavskej Soboty, istý čas sme žili vo Vieske nad Blhom, tam sme mali veľkú záhradu, Lacko aj včelárčil. Jeho hlavnou náplňou však celý čas bola politická práca vo Zväze protifašistických bojovníkov.“

Mladý, ešte nie dospelý bojoval v ruskej armáde počas druhej svetovej vojny. Po skončení vojny robil istý čas policajta v Nových Zámkoch, kde bývali jeho rodičia. Keď ako 19-ročný už ženatý, otec dvoch detí dostal povolávací rozkaz urobil si vojenskú školu, dvojročnú nadstavbu. Ako vojak pôsobil v Bratislave, Malackách, Banskej Bystrici. „Mal vždy veľa priateľov, málokedy oddychoval, aj na zaslúženom dôchodku sa neskutočne činil. Jeho vyznamenania a ocenenia o tom svedčia,“ priblížila.

„Chodili sme po besedách, na vojenské oslavy, stretnutia, bol v kontakte s vojakmi, ja som mu robila agendu, všade bol vítaný a odovzdával svoje optimistické celoživotné skúsenosti,“ spomína Sládeková a dodáva, že spolu už deti nemali. Ladislav mal s prvou ženou dvoch synov a dve dcéry, má 7 vnukov a 12 pravnukov. S rodinou sme v úzkom kontakte. Ako zvykli tráviť Vianoce? „Sami dvaja v pokoji. Vždy sme sa viac smiali, ako smútili. Vždy v pohode. Len teraz som trochu smutná, lebo zdravotný stav ho z nemocnice ešte pred Vianocami nepustí…“

Ladislav Sládek s manželkou na oceňovaní

Tento týždeň plukovníkovi Sládekovi doniesol pozdravy priateľov z Ruska aj tajomník ruského veľvyslanectva na Slovensku Sergej Nikitin, ktorý sa pri príležitosti 77. výročia oslobodenia Rimavskej Soboty zúčastnil kladenia vencov pri pamätníku Červenej armády.

Pýtame sa Ruženky Sládekovej, ako by sa asi jej manžel vyjadril k terajšej dobe. Zamyslí sa a konštatuje: „Určite by zdôraznil: – Ľudia, nebláznite, život je len jeden.“

Ladislav Sládek sa zúčastnil ťažkých oslobodzovacích bojov počas 2. svetovej vojny. Je dlhoročným členom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Ako pri udeľovaní ocenenia na jeho adresu odznelo, v jeho obdivuhodnom veku 93 rokov sa právom môže pýšiť niekoľkými desiatkami vyznamenaní a nespočetným množstvom uznaní. „Jeho zážitky a vedomosti sú hlasom a svedectvom ťažkej doby a aj napriek tomu sa o ne vždy s ochotou podelí s každým, kto si pred pravdou nezakrýva oči. Jeho boľavé slová, slová pravdy a krutosti vojny sa hlboko vrývajú do pamätí mnohých mladých generácií, s ktorými sa rád stretával desiatky rokov v školách na besedách. Je neodeliteľnou súčasťou každoročných pietnych aktov pri pamätníkoch padlých vojakov v oslobodzovacích bojoch či už v Banskej Bystrici, Nemeckej či nášho mesta Rimavská Sobota, čím sa stáva vzorom pre mladú generáciu vzdávať úctu nezabudnuteľným a ťažkým časom v dejinách nášho národa. Pán Ladislav Sládek je ako veterán 2. svetovej vojny vzácnym klenotom nielen pre naše mesto, ale pre celú našu krajinu,“ vypočuli si prítomní ďalej o laureátovi na rimavskosobotskej radnici.

R. Sobotu navštívil tajomník ruského veľvyslanectva na Slovensku

Zdroj: vobraze.sk