Na Sídlisku Západ či na Hlavnom námestí už aj „ambulancia“ v lekárni. Čo to znamená?

Takzvanú lekárenskú „ambulanciu“ nájdete v Lekárni Západ a v Lekárni Na námestí v Rimavskej Sobote

Tehotenstvo, zápalové parametre, chrípka, krvné zrazeniny, či okultné krvácanie, Covid-19 alebo protilátky po jeho prekonaní. Prvé testy na tieto diagnózy teraz môžete absolvovať rýchlo, jednoducho, bez dlhého čakania, priamo v lekárni. Inovatívny systém skríningových a výterových testov je dostupný už aj v Rimavskej Sobote.

Na Sídlisku Západ otvorili MOM-ku. K dispozícii sú aj cez víkendy

„Lekáreň je častokrát miestom prvého kontaktu s pacientom, ktorého niečo trápi. Lekárnik musí neraz stanoviť či odporučiť postup liečenia len na základe pozorovania pacienta a jeho informácií. Preto sa snažíme rozširovať systém a spôsob diagnostických testov, aby sme našim zákazníkom vedeli včas a presne pomôcť,“ hovorí farmaceutka Zuzana Tutková, majiteľka Lekárne Západ a Lekárne Na námestí v Rimavskej Sobote, kde sa ako prví v meste začali venovať aj takzvanej lekárenskej ambulancii.

lekáreň západ

V preklade to znamená, že okrem štandardných služieb lekárne tu po novom poskytujú aj systém skríningových testov. Na základe vzorky kapilárnej krvi , ktorý odoberie farmaceut, vedia efektívne zhodnotiť niekoľko diagnóz:

Lekáreň Západ a lekáreň Hlavné námestie

Crp (vyšetrenie zápalového parametra)
* Covid-19 IgG / IgM (určenie hladiny protilátok na covid-19)

Zo vzorky stolice:
* iFOB (zistenie okultného krvácania)

Z venóznej krvi, ktorú odoberá lekár:
* Beta-hCG (včasná diagnostika tehotenstva)
* D-Dimer (diagnostika krvných zrazenín v tele)

Z výteru z nosa, ktorý sa bude robiť v MOM Západ:
* Influenza A/B (diagnostika chrípky)
* Covid-19 AG antigénový test s 98 percentnou presnosťou

Systém skríningových a výterových testov je posudzovaný certifikovaným diagnostickým prístrojom od švajčiarskej spoločnosti Axon Lab. Tento prístroj aktuálne využívajú viaceré slovenské nemocnice, ambulancie lekárov, ako aj sanitky. Výhodou je, že k výsledku sa dostanete rýchlo a jednoducho. Ceny testov sa pohybujú od 5 do 15 eur.

„Hľadali sme spôsob, ako za pomerne krátky čas získať hodnoverný výsledok a pritom neobmedzovať zákazníka v jeho dennom pracovnom režime,“ vysvetľuje skúsená lekárnička. Celý proces je podľa jej slov veľmi jednoduchý a zaberie skutočne len pár minút. Priamo v lekárni urobí farmaceut odber kapilárnej krvi z prsta a následne sa táto vzorka posudzuje v prístroji. Po zhruba 10-15 minútach zákazník dostane certifikát s odborne odkomunikovaným výsledkom.

Otvorení sú pondelok až piatok od 9.00 hod do 17.00 hod.

Adresa Lekáreň Západ :
Dr. V. Clementisa 4754
97901 Rimavská Sobota

lekarenzapad@gmail.com, tel.: 0905230048

Viac informácií o novinkách v lekárni nájdete na ich FB profile Lekáreň Západ aj na Instagrame

Lekáreň na Námestí :
Otvorené od 8:00 do 16:00
Hlavné námestie
97901 Rimavská Sobota

leknanamestirs@gmail.com, tel.: 0911 222 396

Zdroj: PR-Článok