Do priemyselného parku v R. Sobote vozia nadrozmerné väzníky. Robia už aj nové odbočenie vrátane pripájacích pruhov

Výstavba haly v priemyselnom park u prvého investora, nemeckej firmy Winkelmann pokračuje. Nosné konštrukcie hál už stoja, začalo sa s vozením väzníkov. Štyri z nich priviezli kamióny ako nadrozmerný náklad v nedeľu večer po špirálovej križovatke na Sobôtke. Tú sprejazdnili v rovnaký deň a odvtedy už nie je riadená semafórmi. Podľa informácií ministerstva hospodárstva profesionalitu pri príprave tohto parku dnes na výjazdovom rokovaní vlády potvrdil aj zástupca spoločnosti Winkelmann Group Heinrich Winkelmann. Ako na tlačovej konferencii uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková, pri nástupe do ich funkcie to ale nevyzeralo ružovo, lebo investor im pohrozil sankciami a odchodom kvôli nedodržiavaniu termínov.

„Našim cieľom je zabezpečiť, aby projekt priemyselného parku Rimavská Sobota prebiehal plynulo, a aby boli dodržané všetky záväzky voči investorovi. Prijali sme potrebné opatrenia na akceleráciu prác a stabilizáciu vzťahu s investorom, aby sme zabezpečili riadne plnenie míľnikov a udržanie investície v Slovenskej republike. Dnes môžem povedať, že sme to zvládli,“ zdôraznila dôležitosť rýchleho riešenia problémov ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Spoločnosť MH Invest, s. r. o., už úspešne zrealizovala prvú fázu hrubých terénnych úprav a pokračuje v príprave a výstavbe ďalších fáz potrebnej technickej a dopravnej infraštruktúry. V apríli 2024 previedla vlastnícke právo k pozemkom potrebným pre vybudovanie výrobného závodu spoločnosti Winkelmann Building & Industry Slovakia, k. s. a investor bezodkladne začal s výstavbou výrobného závodu.

Ministerstvo hospodárstva vidí pokroky v príprave parku v podpísaní zmluvy o predaji pozemku so spoločnosťou Winkelmann, dokončeí prvej fázy hrubých terénnych úprav (HTÚ) a realizáciidruhej fázy HTÚ. Začalo sa aj so zakladaním pilotov spoločnosťou Winkelmann, vyhodnocuje sa verejné obstarávanie na projekt „cestná infraštruktúra – pripojenie závodu k I/72“. V uplynulých dňoch došlo v súvislosti s výstavbou nového odbočovacieho pruhu aj k dopravným obmedzeniam na ceste I. triedy. „Práce v telese cesty I/72 by mali byť ukončené do konca roka 2024,“ uviedla pre vobraze.sk vedúca odboru komunikácie, hovorkyňa Slovenskej správy ciest Jana Lukáčová.
Pripravuje sa aj verejné obstarávanie na projekt na „Realizáciu pripojenia – Elektrina / silová časť“, ako aj na „Realizáciu sietí“

Spoločnosť Winkelmann plánuje od roku 2025 na Slovensku vyrábať zásobníky teplej vody pre tepelné čerpadlá v rámci divízie „Building + Industry“. Z pohľadu regiónu Rimavskej Soboty ide o dominantnú investíciu, v kraji prinesie minimálne 450 priamych pracovných miest a na to nadväzujúce ďalšie nepriame pracovné miesta.

Zdroj: vobraze.sk, Tlačový odbor MH SR