Učiteľka Darina Brezovická získala Cenu Jána Gašperana, spolu s ňou ocenili aj jej študentov

Darina Brezovická v hornom rade v strede

Učiteľka Darina Brezovická z Obchodnej akadémie v Rimavskej Sobote, ktorá sa dostala medzi finalistov Zlatého Amosa, získala Cenu Jána Gašpera. Spolu s ňou si ocenenie za najkrajší príbeh o učiteľovi prebrali aj jej dve študentky, Štefánia Juhászová a Alexandra Soltészová. Do ankety prispeli vlastným príbehom práve o ich obľúbenej učiteľke Darine Brezovickej. Cenu si prevzali 17. júna v Bratislave. Ako pre vobraze.sk priblížila Darina Brezovická, nomináciu si veľmi váži a hodnotí ju ako najkrajšie vysvedčenie. „Je to pre nás obrovská pocta. Vyzdvihuje nielen naše mesto, ale aj samotný kraj. Treba vziať do úvahy, že sa súťaže zúčastnili veľké mestá ako Košice či Bratislava. O to väčšiu radosť nám to dodáva, že si výhru odnášame my z malého mestečka Rimavská Sobota,” opisuje svoju radosť Brezovická.

Vyhlasovanie výsledkov a odovzdanie ceny si Brezovická prevzala v kostýme, ktorý mala pripravený do scénky. „Keď nastalo vyhlasovanie, my sme už boli prezlečení. S tým som ja nepočítala, takže aj v televízii ma uvidíte v prezlečení víly s venčekom na hlave,” hovorí s úsmevom.

Samotná eufória z ocenenia prišla až neskôr, keďže po ocenení sa museli ponáhľať na vystúpenie. „Uvedomila som si to asi päť minút po tom všetkom. Vtedy mi došlo čo sa vlastne stalo a zaplavil ma pocit radosti,” prezrádza prvé pocity z ocenenia Brezovická. „Bolo to úžasné. Je to vlastne najkrajší príbeh, takže je to veľká cena. Rovnakú váhu má pre mňa aj detská Cena Jána Gašperana (spoluzakladateľa ankety na Slovensku). Tú udeľovali študenti na základe hodnotenia priamo na mieste,” vysvetlila.

Dni pred vyhlásením boli podľa Brezovickej veľmi náročné. Zahŕňali mnoho príprav a výrobu rekvizít. Ako ďalej uviedla, dôležité bolo nájsť sponzorov, ktorí by zabezpečili aj pokrytie cestovných výdavkov. „Tým, že sme vyrábali rekvizity som si cestu vlakom alebo autobusom nedokázala ani predstaviť. Preto sme hľadali sponzorov, čo sa nám napokon aj podarilo,” dodáva.

Scénku, ktorú si na vystúpenie pripravovali sa niesla v téme Legendy a mýty Slovenska. Každému učiteľovi bol losovaním pridelený samostatný príbeh. „My sme dostali príbeh s názvom Slzy dievčaťa modré pleso, žáner romanca. Bol nám poslaný popis o čom je samotný dej. V stručnosti je o dvoch chlapcoch, kde jeden vyhecuje druhého k zabitiu kamzíka. Víla to nedovolí a preto zabije chlapca bleskom. Dievča mŕtveho chlapca začne plakať a plače tak dlho, až z jej sĺz vzniká pleso,” približuje dej príbehu Brezovická, ktorá si na túto tému spolu so študentmi vytvorila vlastnú básničku a rekvizity.

Učiteľka Brezovická z rimavskosobotskej obchodnej akadémie sa dostala medzi finalistov Zlatého Amosa

Zdroj: vobraze.sk