„Hovorme spolu“ otvorený list vedeniu RTVS iniciátorov Juraja a Ladislava Matyinkovcov a ďalších známych osobností čaká na reakciu

Jurajovi a Ladislavovi Matyinkovcom z Maduaru sa podarilo spojiť sa zo známymi osobnosťami zo Slovenska, medzi ktorými sú mená ako Milan Markovič, Jaro Slávik, Marian Čekovský, Fredy Aysi, Marian Greksa a iný.

Vďaka tomu spojeniu vznikla iniciatíva „Hovorme spolu“, a vyzvala v otvorenom liste adresovanom riaditeľovi verejnoprávnej televízie RTVS Jaroslavovi Rezníkovi, aby umožnil realizáciu piatich diskusných relácií vysielaných naživo v najsledovanejších časoch, počas ktorých sa bude diskutovať o prijímaných opatreniach v súvislosti s ochorením COVID 19.

Na túto tému sme oslovili zakaldateľa iniciatívy „Hovorme spolu“ Ladislava Matyinka z Rimavskej Soboty. Ako v rozhovore pre vobraze.sk uviedol, prečo sa rozhodli pustiť do tohto projektu, s akými reakciami známych osobností sa stretli a či dostali reakciu z RTVS.

Čo bolo „spúšťačom“ že ste sa rozhodli pustiť do tohto projektu a ako dlho sa rodila táto myšlienka?

Spúšťačom iniciatívy Hovorme Spolu bola vzniknutá celospoločenská situácia, kde sú ľudia rozdeľovaní na dve skupiny podľa zdravotných kritérií, z toho vyplývajúca diskriminácia jednej časti, ako aj neustále sa stupňujúce napätie medzi vytvorenými 2 „tábormi“ kde ľudia už nevedia komunikovať bez posmeškov, urážok, nálepkovania. Ak to takto pôjde ďalej, skončíme v občianskej vojne. Myšlienka vznikala a pomaly dozrievala v podstate už od apríla 2020, kde sa začali diať veci, ktoré neboli v súlade s tým, ako sa dovtedy bežne postupovalo. Boli by sme sa s ňou začali zaoberať aj skôr, ale v októbri 2020 u nášho otca diagnostikovali rakovinu v pokročilom štádiu a tak sa proces spomalil. Bolo to však práve jeho úmrtie koncom júla 2021, ktoré bolo posledným impulzom a to z jednoduchého dôvodu. Juraj (Matyinko) si totiž v tejto pietnej chvíli, pri kondolenciách na FB uvedomil, že sa ľudia z oboch „táborov“, ktorí si predtým nevedeli prísť už ani na meno, dokázali zjednotiť pri takejto smutnej udalosti a prejaviť rovnakú „človečinu“ alebo ľudskosť v takejto smutnej chvíli. Preto ho napadlo, že ak bude jedna silná myšlienka, za ktorú sa vedia ľudia postaviť a stotožniť sa s ňou bez ohľadu na to, aký majú názor na celospoločenské témy, tak môžeme začať obrusovať hrany, ktoré už sú poriadne vyostrené.

Aká bola reakcia známych osobností, ktoré ste oslovili aby vašu iniciatívu podporili?

Veľmi dobrá – základná myšlienka bola aby sme my, umelci a známe osobnosti išli vzorom pre celú spoločnosť – aby sa za iniciatívu postavili aj tí, čo sú za očkovanie a vládne opatrenia, aj tí, čo sú proti očkovaniu, alebo navrhujú iné opatrenia. Veď v konečnom dôsledku, každý chce vedieť, čo je pre jeho zdravie to najlepšie. Toto sa podarilo a my môžeme akurát poďakovať všetkým 20 prvotným signatárom, ktorí sa v rámci našej iniciatívy podpísali pod otvorený list do RTVS.

Do 30. augusta bolo možné podpísať sa za túto výzvu. Koľko podpisov ste teda získali dokopy?

K 30. augustu sme mali 26 signatárov z radu osobností a na podnet verejnosti sme deň pretým zverejnili aj petíciu, aby sa k nám mohli pridať aj bežní občania. Ku dňu 7.9.2021 máme 34 signatárov z radov osobností a petíciu, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie, podpísalo ju viac ako 3 300 ľudí. 

Dostali ste nejakú odpoveď z vedenia RTVS?

Oficiálna verejná odpoveď z RTVS nám k zvolenému dátumu 31.8.2021 neprišla, máme však informáciu, že sa RTVS iniciatívou veľmi seriózne zaoberá. O reakcii vás budeme informovať na našom webe hovormespolu.eu a facebooku @hovormespolu.eu. Ak by sa podarilo zrealizovať zámer na pôde RTVS, bol by to prelomový moment v histórii Slovenska a podľa nás aj najsledovanejšia séria diskusii v histórii Slovenska.

Aké ďalšie kroky plánujete podniknúť v prípade, že nebudú reagovať na výzvu?

V prípade, že sa nenaplní očakávaný krok 1, iniciatíva bude presmerovaná a ponúknutá našim komerčným televíziám Markiza, Joj, TA3. Zároveň bude dokomunikovaný fakt, že verejnoprávna RTVS, ktorú platia v rámci koncesionárskych poplatkov všetci občania Slovenska, našu iniciatívu a tým pádom aj diskusiu na spoločensky najzávažnejšiu tému v našej histórii, odmietla. RTVS tak bude musieť prevziať následky, ktoré z toho vyplynú.

Ako by ste zhodnotili celú túto výzvu a čo by ste chceli odkázať nielen známym osobnostiam ale aj obyčajným ľuďom, ktorý podporujú diskusiu každého názorového tábora?

Iniciatíva Hovorme Spolu vzbudila nečakaný až enormný záujem. Informácia o nej sa za niečo vyše týždňa objavila vo viac ako 20 médiách, zrealizovali sme 2 rozhovory. Jeden v SME so Zuzanou Kovačič Hanzelovou – vid: https://youtu.be/CIqHKVemXgk, s aktuálnym počtom videní cez 36 000 (najsledovanejšie video za ostatný týždeň), druhý s Igorom Bukovským – vid: https://youtu.be/Jt4iTFmsUi0 s aktuálnym počtom videní cez 75 000. Reagovali na to politici, členovia krízového štábu, ďalšie osobnosti a iniciatíva silne zarezonovala aj na sociálnych médiách. Čakajú nás ďalšie rozhovory, na ktoré sme boli pozvaní – či už to bude TV Slovan v Bratislave, alebo nahrávka pre Slobodný vysielač. Uvidíme, ktoré ďalšie média sa nám ozvú. Čo sa týka osobností a obyčajných ľudí, tak máme pre nich nasledovný odkaz. Ak ste za diskusiu a upokojenie situácie, pokojne nás môžete naďalej podporiť až do momentu, kým sa iniciatíva nezrealizuje – budeme len radi. Osobnosti nás môžu podporiť tu: https://www.hovormespolu.eu/info-pre-osobnosti.html a obyčajní ľudia tu: https://www.peticie.com/hovorme_spolu_-_otvoreny_list_vedeniu_rtvs_zo_da_2582021 Každý z nás tak môže prispieť k upokojeniu situácie na Slovensku, k demokratizácii spoločnosti, nastoleniu dialógu a série diskusií, ktoré tu pri tak závažnej spoločenskej téme mali byť úž dávno.

Zdroj: vobraze.sk, hovormespolu.eu