Medúzky na Teplom Vrchu už nájdete ťažko. Pritiahli však množstvo turistov

Sladkovodné medúzky na Teplom Vrchu, kde majú vodnú nádrž s najteplejšou vodou na Slovensku, už v týchto dňoch nájdete ťažko. Ako sme zistili na mieste, vyskytovali sa pár týždňov hlavne v júli, keď boli najväčšie stabilné horúčavy. Plávali s ľuďmi v nádrži a robili im exotickú spoločnosť pripomínajúcu oceán. Najväčšiu radosť z nich mali deti. Boli tesne pod vodou, no však plaché a bol problém ich chytiť. Niektoré deti s nimi bojovali dlhší čas, kým sa im ich podarilo chytiť do pohára. Začiatkom tohto týždňa ich tam však už nebolo vidieť. Nie je však vylúčené, že ich pri zvýšených teplotách zahliadnete.

Na Teplom Vrchu sú sladkovodné medúzky asi tretí rok a ich pôvodná krajina je Ázia. Ich vajíčka sa môžu prenášať aj vzduchom, vtákmi. Voda už koncom júna dosahovala okolo 28 stupňov Celzia.

Podľa údajov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) voda bola najteplejšia 26. júna, kedy dosahovala takmer 29 stupňov. Medúzky boli viditeľné v polovici júla.

Sezóna počas tohto leta je zatiaľ vďaka peknému počasiu dobrá. Pochvaľuje si starostka obce Jana Janšová. Ako ďalej uviedla, pri vodnej nádrži prevádzkujú bývalé školiace stredisko Drieňok s ubytovaním a menšou plážou.

„Myslím si, že aj medúzky pritiahli pozornosť rekreantov. Len nie sú vždy viditeľné,“ povedala pre vobraze.sk Janšová. Po búrkach a dažďoch voda kúsok vychladne a vtedy podľa nej medúzky nie sú viditeľné. Objavujú sa pri vyššej teplote vody, približne 27 stupňov Celzia a viac. Augustové noci sú zatiaľ tiež chladnejšie, tak aj voda v nádrži je chladnejšia. „Preto teraz nie sú tak viditeľné,“ hovorí a dodáva, že na vodnej nádrži sa nikto našťastie netopil. „Dúfam a verím, že sa nikomu nič zlé nestane,“ zdôraznila.

Podľa prevádzkovateľa ďalšieho zariadenia Ormet na druhej strane nádrže Tibora Oštroma je zatiaľ spokojnosť so sezónou, najmä v júli, ale aj v auguste. „Zatiaľ je to dobré, trošku bol slabší začiatok augusta kvôli počasiu,“ poznamenal.

Kúpalisko a kemping su podľa jeho slov vyťažené na 80 percent. O bezpečnosť plávajúcich sa starajú dvaja plavčíci a jeden je na tobogane. Ako Oštrom potvrdil, počas leta nemali problémy. Spríjemnenim pre deti je skakaci hrad a autíčka.

Zdroj: vobraze.sk