Na Teplom Vrchu plávajú maličké medúzy + foto

Vo vodnej nádrži na Teplom Vrchu plávajú maličké medúzy. Sú biele, veľké asi ako eurová minca a stávajú sa atrakciou. Našli sme ich v časti pláže pri rekreačnom zariadení Drieňok.  „Ľudia si ich fotia. Nie je to jednoduché, ale dajú sa chytiť do ruky. Niektorí si ich berú aj do pohára,“ povedal nám jeden z návštevníkov, ktorý tam tento týždeň dovolenkuje.


Malé medúzy zaznamenali už aj hygienici. „Teraz pri odbere. Ide o sladkovodný druh medúzok, ktoré sa vyskytujú v čistej vode,“ povedala pre vobraze.sk Denisa Čonková, poverená vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ v Rimavskej Sobote.  Podľa jej slov to už aj odkonzultovali s biológmi na nadriadenom pracovisku v Banskej Bystrici.

„Nemajú nepriaznivý dopad na zdravie,“ ubezpečila Čonková. Hygienici naposledy takýto výskyt zaznamenali pred niekoľkými rokmi na Počúvadle, medzi vodnými tajchami pri Banskej Štiavnici v rámci Banskobystrického kraja.

Vodná nádrž na Teplom Vrchu patrí dlhodobo k najteplejším na Slovensku. V uplynulých rokoch prešla rekonštrukciou výpustu a bola takmer prázdna. V súčasnosti už pár letných sezón dosahuje maximálnu výšku vodnej hladiny, vhodnú na rekreáciu. Návštevníci tu nájdu dva bufety, požičovňu paddleboardov, ubytovanie v bývalom školiacom zariadení ministerstva životného prostredia. V súčasnosti patrí už obci, ktorá ho sprevádzkovala.

Zdroj:vobraze.sk