Fotografa z Tornale zaujala na Power feste biela škodovka. Pod kapotou ukrýva 2,5 liter

Ako jedno z najlepších motoristických podujatí v širokom okolí ohodnotil víkendové šprintérske preteky v Boľkovciach jeden z fotografov. Vojtech Igaz z Tornale fotí digitálne sedem rokov a je majiteľom poriadnej fotovýbavy. Počas pretekov obsluhoval v rukách vyše trojkilový Nikon D750 s objektívom Tamron 150-600 mm. „Nafotil som okolo 1500 záberov. Táto akcia je jedna z najlepších moto podujatí na okolí,“ povedal pre vobraze.sk Vojtech Igaz, ktorý chodí najmä do Maďarska na rally, drift, autokros či zrýchlenie. Berie to ako hobby, aj keď má profi techniku.

„Fotím len ako divák a nemám výhody stáť na trati vo veste. Neberiem za to peniaze. No, ale zato sa snažím urobiť kvalitnú reportáž, keď sa už niekam vyberiem,“ zdôraznil Igaz, ktorý rád fotí aj prírodu a na leto má už toho naplánovaného dosť.

Na leteckej dráhe sa predviedli autá s výkonom aj okolo tisíc konských síl, motorky o sile až 500 koní. Ako Vojtech Igaz poznamenal, on sám jazdí na A6 quatro 3L TDI a motošport má rád vtedy, keď to poriadne vrčí. Vojtecha však v sobotu zaujala najmä biela Škoda 1000-ka. „Lebo tú si sám majiteľ urobil a postavil,“ ocenil dlhoročný koníček majiteľa Tibora Eötvösa z Košíc.

Na Power feste v Boľkovciach štartovalo skoro 120 šprintérov zo štyroch krajín. Išlo o druhé preteky majstrovstiev Slovenskej republiky v šprintoch áut a motocyklov (SAMŠ) zaradené aj do maďarského kalendára podujatí a tiež do seriálu Slovenskej motocyklovej federácie.

Zisťovali sme teda viac aj o tajomnej škodovke. Za jej volantom sedel sám Tibor Eötvös, ktorý s týmto autom chodí po pretekoch zhruba od roku 2011. „Prvýkrát som štartoval v Rimavskej Sobote, kedy sa ešte šiel šprint priamo v meste. Vtedy bola čierno-zelená a odvtedy ma to stále drží. Je to môj koníček. Stojí to veľa peňazí, ale mám z toho radosť,“ povedal pre vobraze.sk Eötvös.

So škodovkou chodí pretekať po Slovensku a Maďarsku. Bol však aj na pohári Rumunsko – Slovensko – Maďarsko. Ako o svojej škodovke prezradil, zo začiatku bola výkonnostne niekde na úrovni 100, 130 a neskôr 160 konských síl. „Potom som kúpil motor Honda a ten mal 240 koní. Teraz je ten motor navŕtaný na 2,5 liter a má zhruba 362 koní, čo pri váhe 756 kilogramov predstavuje zhruba dve kilá váhy na jednu konskú silu,“ zhodnotil. Auto má široké kolesá, roztiahnuté blatníky a pribudlo aj špeciálne krídlo i spojler, ktoré ho držia pri zemi vo veľkej rýchlosti.

„V Maďarsku som šiel a na štarte ma zdvihlo hore. Odvtedy mám rešpekt,“ prezradil. V Boľkovciach zajazdil čas 7,3 sekundy a túto sezónu plánuje ešte ísť na preteky do Trenčína a na Slovakiaring.

Súčasťou Power festu bola aj jedinečná moto show v podaní dvojnásobného vicemajstra sveta v stuntridingu. Zdenko Rybár predviedol kaskadérske kúsky svetového rangu. Jeho kvalitnú show mnohí sledovali so zatajením dychu. Pri autách sa fotili viaceré dievčatá.

Rozhovor s hosteskami z Rimavskosobotského okresu sme priniesli v samostatnom článku.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Vojtech Igaz