V ankete Strom roka od Ekopolisu máme tento rok dvoch zástupcov z juhu Banskobystrického kraja. Odborná komisia vyberala 12 finalistov z vyše 50 prihlásených stromov. Z okresu Rimavská Sobota zatiaľ titul Strom roka nesie iba Oskoruša Domáca z Uzovskej Panice.
Priamo z okresu Rimavská Sobota je tento rok vo finále Katalpa bigoniovita v Hnúšti. Jej vek odhadujú na približne 170 rokov, obvod kmeňa má úctyhodné takmer 4 metre a výška je 11 metrov. Rastie v bývalej panskej záhrade, ktorá je pomenovaná po poslednom šľachtickom rode Mariássyovcov.
Na tunajšiu lokalitu je to neobvyklý strom. V ankete sa už pred pár rokmi uchádzal o priazeň ľudí, ktorí vedia oceniť dôležitosť stromov.
„Park so vzácnymi druhmi stromov tu založil koncom 19. storočia miestny zemepán Gustáv Fáy. Vďaka svojmu mohutnému a čiastočne poliehavému rastu sa stala obľúbeným miestom stretávania sa miestnych obyvateľov, mnohí si s ňou nostalgicky spájajú spomienky na detstvo,“ uvádzajú prihlasovatelia s tým, že ide pravdepodobne o najhrubšiu a najstaršiu katalpu bignóniovitú na území Slovenska.
Druhým stromom, ktorý bol vybratý porotou nadácie, je hruška pri Poltári. Rastie tu približne 150 rokov a podľa prihlasovateľov mala jednému malému chlapcovi zachrániť život.
„Bolo to v čase pred druhou svetovou vojnou, keď sa chlapec snažil skryť pred hroznou búrkou, no nanešťastie blesk udrel priamo do stromu. Akoby zázrakom sa nestalo nič ani chlapcovi, ani hruške. Pribúdajúcim vekom a po ďalších búrkach ostal kmeň stromu poškodený,“ priblížili. Ľudia z obce sa ku hruške radi chodia prejsť a jej majestátnosť si s láskou zvečňujú na svojich fotografiách.
Obvod jej kmeňa je 390 centimetrov pri výške 13 metrov. Pri hruške sme sa boli pozrieť na jar v sprievode ochranárov. Nachádza sa nad rybníkom Zelené, okres Poltár.
V Banskobystrickom kraji je však vo finále aj tretí strom, lipa veľkolistá. Jej vek odhadujú na 700 rokov a rastie na nádvorí hradu Slovenská Ľupča. Obvod kmeňa je 770 centimetrov a výška stromu 28 metrov. Má prívlastok Korvínova Lipa. Vysadená mala byť pred 700 rokmi za panovania kráľa Štefana V., pri príležitosti údajného dokončenia hradnej studne. Neskôr, počas poľovačiek, hrad navštevoval kráľ Matej Korvín, ktorého prívlastok lipa nosí. Kráľ Matej údajne po príchodoch z lovu zvykol rád odpočívať v tieni jej koruny na dubovej lavičke, ktorá sa ešte v 19. storočí mala nachádzať pod konármi lipy. Oficiálne sa udáva vek tohto stromu 700 rokov podľa dobových rytín, na ktorých je zobrazená. Podľa niektorých však môže byť súčasťou hradného areálu oveľa dlhšie.
V poradí devätnásty ročník ankety reprezentuje dvanásť stromov z rôznych kútov Slovenska. Počas leta zabojujú o prestížny titul i odborné ošetrenie. Patronát nad anketou drží desiaty rok spevák Peter Lipa.
Hlasovanie verejnosti sa začalo 1. júla a potrvá do konca septembra. „Hneď v úvode nového ročníka nás prekvapil obrovský záujem ľudí o nomináciu svojho obľúbeného stromu. Spomedzi až 51 prihlásených sme vybrali dvanásť najzaujímavejších finalistov, za ktorých môže verejnosť hlasovať až do 30. septembra, “ hovorí Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.
„Anketa svojim poslaním upozorňuje na význam, hodnotu, krásu stromov, prispieva k ich ošetreniu a v mnohých prípadoch aj k ich záchrane. Je to práve príbeh a spojenie s ľuďmi, ktoré stromy robia výnimočnými,“ úvádza Hromadová. Jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie mohli svoj obľúbený strom do ankety prihlásiť do konca apríla, v máji vybrala odborná komisia z nominovaných stromov 12 finalistov.
Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste získajú peňažnú sumu 300 eur na ich ošetrenie. Na víťaza čaká odborný posudok a ošetrenie v hodnote 300 eur a automatický postup do medzinárodného finále ankety Európsky strom roka, kde bude reprezentovať Slovensko. Na priaznivcov ankety čakajú aj toto leto zaujímavé aktivity. „Nenahraditeľnou súčasťou ankety je odborná prednáška arboristov a ošetrenie stromu pred verejnosťou. Zmysel ankety chceme priblížiť aj deťom, preto sme ani tento raz nezabudli na súťaž pre školy. Knižnej odmeny od Artfora sa dočkajú i traja nominujúci a traja hlasujúci, ktorých vyžrebujeme po skončení hlasovania,“ približuje Martina Hromadová.
Ako hlasovať?
Hlasovať je možné formou oficiálneho hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v časopise Krásy Slovenska. Takisto sa dá hlasovať aj formou sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk alebo na sociálnej sieti Facebook. „Vyhodnotenie celej súťaže, ocenenie víťazov a udelenie titulu Strom roka 2021 víťazovi sa uskutoční na jeseň. V minulom roku sme popri oslave výročia ankety uskutočnili aj verejnú výsadbu nových stromov a veľmi radi by sme podobný scenár zopakovali aj tento rok,“ uzatvára Hromadová.
Hlavným partnerom je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Ďalšími partnermi sú ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum, Záhradníctvo ABIES a Terrabike.
FOTO: Martin Babarík