Zámer výstavby R2 Zacharovce – Bátka má pokračovať. Napredovať by mali i ďalšie úseky

ilustračné foto

Výkup pozemkov pod rýchlostnou cestou Zacharovce – Bátka, ktorý bol pred rokmi pozastavený, by mal ožiť. Štát plánuje na ukončenie majetkoprávneho vysporiadania vyčleniť 800 tisíc eur. Odobrené to bolo na včerajšom výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote. Ako sa ďalej uvádza v uznesení, ministrer dopravy Jozef Ráž má zabezpečiť finančné prostriedky v tejto výške a podať žiadosť o vydanie stavebného povolenia do 28. februára 2025.

Zároveň sa má pokračovať v príprave stavieb Rýchlostná cesta R2 Lovinobaňa – Ožďany a R2 Ožďany – Zacharovce zabezpečením vypracovania dokumentácie pre stavebné povolenie, majetkovoprávneho usporiadania pozemkov až po prípravu žiadosti o vydanie stavebného povolenia. Termín je do 30. júna 2026.

Podľa slov poslanca NR SR Ivana Hazuchu je tu stále objektívna potreba pokračovania výstavby rýchlostnej cesty. „Som rád, že tento projekt môže ďalej žiť a vždy sa ho budem snažiť pripomínať, aby sa pracovalo na ňom. Nie je to ale váha na jednom človeku, skôr všetkých, čo sa v tom angažujú, aj budú angažovať. Je to v našom spoločnom záujme,“ povedal pre vobraze.sk Ivan Hazucha. Ako podotkol, už obchvat Oždian a Figy pomáha roky a bol by rád, ak by sa v ich spojení pokračovalo, aby boli veci čo najviac pripravené.

Pripomenul, že v minulosti tento úsek nehol vzhľadom na hustotu premávky ekonomicky oprávnený. „Vtedy nám dali alternatívy, aby sme sa tomu vyhli. Mohli sme ísť polovičným profilom R2, alebo stavať viac prúdovú cestu I. triedy, ktorá nebude spĺňať predpisy rýchlostnej cesty, čiže mimoúrovňové križovatky, polomer zatáčania, odkanalizovanie ciest. Vtedy R. Sobota ale obidve možnosti zahodila a tvrdošijne sa trvalo na R2 v plnom profile. Bol som vtedy z toho veľmi sklamaný, bola to naša vláda, dali sme možnosť vybrať si, aby sa obišli nariadenia Európskej únie a my sme sa postavili na hlavu,“ traz to uteká z roku na rok. Ja by som uprednostnil viac prúdovú cestu I. triedy. Hazucha zároveň poukázal na potrebu posilnenia ťahu sever – juh cez Poprad – Brezno – Tisovec. Okolo ciest sa tvorí rozvoj. Veľmi dobrá myšlienka bola vtedy, že sme prispením našich ľudí urobili Zbojská,“ uzavrel.

Minister dopravy má za úlohu preveriť zároveň možnosti preklasifikovania ciest II. a III. triedy v okrese Poltár na cesty I. triedy.

Zdroj: vobraze.sk