V Bottove otvorili deťom brány do mliečnej farmy. Z nadojeného mlieka vyrábajú v Michalovciach obľúbené syry Karička či Mini Babybel + video

Priblížiť deťom a rodinám život na mliečnej farme, priviesť najmenších k záujmu o živočíšnu výrobu a zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov bolo cieľom Dní otvorených dverí v obci Bottovo v okrese Rimavská Sobota. Tie sa na farme konali v sobotu 15. júna, išlo o tretí ročník. Netradičný deň zaujal a potešil desiatky detí s rodičmi. Pred kultúrnym domom ich čakali atrakcie i občerstvenie. Dozvedeli sa aj, ako si môžu virtuálne adoptovať kravičku. 

Z dôvodu veľkého záujmu prihlásených detí organizátori vozili deti na farmu po skupinách, a to na „plaťáku“ ťahanom za traktorom. Zážitok bol pre väčšinu detí aj s rodičmi jedinečný. 

Na farme ich už čakal predseda Roľníckej spoločnosti a.s. Bottovo Miroslav Juríček. Návštevníkov niekoľkokrát previedol a predstavil ich farmu. Ochotne deťom i rodičom vysvetlil, ako a kde sa teliatka rodia, kde vyrastajú, ako sa o ne starajú, kým začnú od nich získavať mlieko. Na farme v Bottove majú okolo 420 kráv, z čoho aktuálne doja asi 370 kusov. „Ostatné sú väčšinou teľné a čakáme, kým porodia teliatko a potom znovu začnú dávať mlieko,“ opísal kolobeh deťom. Priemerné kravy doja viac ako 300 dní v roku a denne od jednej získajú približne 32 litrov mlieka. 

Exkurzia deti zaujala, keďže mali možnosť vidieť teliatka i kravičky zblízka. Ako sa počas exkurzie dozvedeli, v maštali bola počas víkendu väčšina kráv, aby ich deti mali možnosť vidieť ako „žerú“, oddychujú i ako prebieha dojenie. „Máme 420 dojníc a skoro tristo z nich chodí denne vonku na pašu. Okrem toho máme jalovice v obciach Orávka a Jesenské, kde sú stále vonku. Majú úkryt s krmivom a možnosť celodenného výbehu. Práve aj pohyb na čerstvom vzduchu sa podpisuje pod ich dobrý zdravotný stav a následne vysokú dojivosť,“ priblížil Miroslav Juríček. 

Mliečna farma na Bottove okrem toho dodáva čerstvé mlieko do automatu, ktorý nájdete pri vstupe do farmy v obci Bottovo. Zakúpiť si ho viete v sume 60 centov za liter do prinesenej fľaše, alebo si ju viete aj zakúpiť na mieste. 

Záujem o podujatie bol doposiaľ najväčší z uplynulých ročníkov. Prvovýrobcov mlieka na farme v Bottove príjemne potešil. Tí, ktorí nevedeli prísť, tak si dohodli exkurziu na iný termín. „Sme ústretoví aj ku školám a škôlkam, ktoré by prejavili záujem o návštevu,“ hovorí Juríček. Ako spomenul, podujatia sa celkovo zúčastnili desiatky prvovýrobcov, mliečnych fariem.

„Teší ma, že sme na Bottove mali druhú najvyššiu účasť na Slovensku. Sme radi, že rodičia s deťmi prejavujú záujem o to, aby sme spolu prispeli k pestovaniu pozitívnemu vzťahu detí ku zvieratám, ako aj k správnym stravovacím návykom u detí,“ dodáva predseda predstavenstva. Deti po exkurzii dostali balíček s hotovými výrobkami, ktoré sa vyrába v Michalovskej syrárne práve z dodaného mlieka z farmy Roľnícka spoločnosť a.s. Bottovo. 

Okrem obľúbeného črievkového syra Karička si deti v balíku našli aj najúspešnejší produkt Michalovskej syrárne. Je ním syr balený vo voskovom obale Mini Babybel. Vďaka jeho „hravému“ obalu je obľúbený medzi školákmi, rodičia zasa oceňujú nutričnú hodnotu tejto potraviny. 

Zdroj: PR-článok, Roľnícka spoločnosť a.s. Bottovo