Zrekonštruovaný prírodný bazén v Tornali napustia vodou z Morského oka

Rekonštrukcia prírodného kúpaliska v Tornali sa blíži do finále. Vynovenú nádrž viac ako hektárového jazera majú začať napúšťať v polovici mája vodou z neďalekého Morského oka. Samospráva zatiaľ stavbu neprevzala, pretože je ešte potrebné doriešiť niektoré záležitosti. „Dali sme urobiť aj ďalšie práce, ktoré neboli v pôvodnej zmluve,“ uviedla pre vobraze.sk primátorka Tornale Erika Győrfiová. Ako ďalej spomenula, práce by mali byť hotové v priebehu budúceho týždňa. Primátorka avizuje, že verejnosť bude počas tohto leta môcť využívať kúpalisko. Pripomenula, že nebolo v prevádzke šesť rokov. Prírodným kameňom do betónového lôžka bol spevnený breh jazera. Vyčistený bol aj spodok plaveckej časti bazénu a obnovené bolo aj štrkové lôžko riečnym štrkom.

V okolí prírodného kúpaliska je vynovený chodník a zasiali už aj trávne semeno. Osadené boli už aj tri prírodné striešky. „Sú zo živých stromov, ktorých listy poskytnú návštevníkom tieň proti slnku. Je to niečo nové a prírodné,“ hovorí primátorka. Aktuálne podľa nej firma odstraňuje drobné nedostatky, tie však nebránia ďalšej príprave na sezónu.

Győrfiová naznačila, že sa návštevníci môžu tešiť na novú atrakciu, ktorá bude osadená v mieste s najhlbšou vodou. Zatiaľ ju nešpecifikovala. Dodala, že prístup na ňu bude cez mólo pripevnené k brehu. „Kúpalisko plánujeme otvoriť posledný júnový týždeň, respektíve vikend,“ doplnila.

kúpalisko Tornaľa - vizualizácia

„Napúšťanie jazera niekedy trvalo asi tri týždne, to bolo ale v rokoch, keď bolo jazero v prevádzke,“ priblížila primátorka a dodáva, že teraz predpokladajú dlhšiu dobu, kým ho naplnia a ustáli sa vsakovanie. „Samotné jazero má 1,5 ha,“ podotkla.

Morské oko sa nachádza priamo v areáli tornaľského kúpaliska. Ide o jedinečný unikát a štátom chránenú prírodnú pamiatku. Je zdrojom termálnej vody a zaujímavý jaskynný útvar je rajom pre nadšencov potápania s hĺbkou do 38 metrov. „Vlani na jeseň sme vyčistili aj samotné Morské oko, ktoré už nebolo čistené snáď aj 20 rokov. Teraz je krásne čisté a priezračné. Voľným okom vidno krásne veľké ryby,“ doplnila.

Verejnú súťaž na rekonštrukčné práce vyhrala spoločnosť Banet z Veľkého Blhu. Subdodávateľsky sa na prácach spolupodieľala spoločnosť F&G INTEX z Tornale. „Nakoľko sme dali ešte vykonať aj ďalšie práce v druhej časti bazéna, ktoré neboli v pôvodnej zmluve, zvýšila sa suma za realizáciu rekonštrukčných prác z pôvodných 315 tis. eur na základe dodatku na 362 tis. eur s DPH, posunul sa tak aj termín na dokončenie,“ vysvetlila primátorka.

Zdroj: vobraze.sk