Parný rušeň zrekonštruovali. Má za sebou prvú jazdu v Tisovci + foto

foto: René Sirota

Historický parný rušeň, ktorý je európskym unikátom, je po rekonštrukcii hotový. Má za sebou aj prvú jazdu po koľajniciach na vlakovej stanici v Tisovci. Absolvoval ku koncom minulého týždňa počas osláv Dní mesta. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížil predseda OZ Zubačka Zdenko Lopušný, opakované tlakové skúšky dopadli dobre a jazda po stanici boli úspešné. Kým však odvezie prvých turistov, v auguste ho ešte čaká jedna skúšobná jazda s celou súpravou na Zbojská.

Okrem generálnej opravy s kotlom urobili aj údržbu ostatných častí rušňa a vynovili aj plecharinu, kabínu. „Založili sme na rušeň už vyčistené, odmastené plechy s novými nátermi. Niektoré časti, ktoré boli poškodené, tak sme nanovo vyrobili,“ povedal.

Ľuďom, ktorí sa pričinili o rekonštrukciu, podľa Lopušného odpadol kameň zo srdca. „Keď sme sa do toho púšťali, tak sme nevedeli, či sa nám to podarí. Urobili sme pre to všetko, aby sme boli úspešní, ale na začiatku málokto vedel, či to dopadne dobre,“ povedal. Poznamenal, že sa mohli vyskytnúť aj iné problémy, ktoré by ich viac zdržali.

Osobitne vyzdvihol ochotu členov OZ Zubačka, ako aj novej partie mladších nadšencov, ktorí oživili ich kolektív. Dochádza tak k dlho očakávanej generačnej výmene. Spoluprácu s nimi zhodnotil veľmi dobre. „Dúfajme, že im to vydrží. Klobúk dolu, vynaložili mimoriadne úsilie, aby sa to podarilo,“ povedal Zdenko Lopušný.

Oficiálne opätovné uvedenie rušňa do prevádzky má byť v septembri, na 150. výročie železničnej trate Jesenské – Tisovec.

Parný rušeň je súčasťou historického vláčika s dobovými vagónmi. Premával na trase R. Sobota – Zbojská. Parný rušeň demontovali v sezóne 2022. Odvtedy ho nahradil motorový rušeň.

Najbližšia jazda Zbojníckym expresom a výletnými jazdami bola stanovená na 13. júla, a na 17. augusta. Trasa zostáva ako pôvodne: Rimavská Sobota – Hnúšťa – Tisovec – Zbojská a späť.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archiv členov oz Zubačka Tisovec