Historický parný rušeň sa po oprave prvýkrát pohol. Naplánovali jazdy Zbojníckeho expresu

Historický parný rušeň z Tisovca, ktorý je európskym unikátom, sa po rekonštrukcii prvýkrát pohol vlastnou silou. Ako pre vobraze.sk priblížil predseda OZ Zubačka Zdenko Lopušný, minulý týždeň zakúrili v kotli a previerka dopadla dobre. Budú však musieť sústavu ešte vypustiť a pretesniť jednu z rúr.

„Bolo to také pracovné natlakovanie, aby sme zistili, čo treba ešte poopraviť. Z 280 rúr netesní len jedna. Sú to vyše štvormetrové rúry, ktoré sú nitované a odchádzajú cez ne spaliny a robia predohrev vode vo valcovom kotli,“ priblížil Lopušný. Zdôraznil, že ide o náročnú generálku a robia ju pôvodnou technológiou, kedy sa ešte nezváralo, ale len nitovalo, ako aj napríklad svetoznámy parník Titanic. Aby vedeli parný rušeň opravovať, museli si naštudovať dostupnú literatúru písanú ešte vo švabachu, ktorú však museli dať preložiť, aby mohli podľa nej postupovať.

Po pretesnení budú musieť na nosnú konštrukciu namontovať kabínu a potrebné vane, ktoré kvôli rekonštrukcii museli odstrojiť, aby sa dostali k motorovej časti.

„Veľmi by sme si priali, že by sme na 150. výročie spravili uvádzaciu jazdu v septembri. Dovtedy sa nechceme unáhliť, aby sme vedeli parnú lokomotívu dostatočne odskúšať,“ avizuje Lopušný. Skúšobné jazdy potom podľa neho budú robiť na železnici v Tisovci a potom aj do kopca zubačkou bez cestujúcich, kým dôjde k plnému zaťaženiu. Ich súťasťou bude aj technická skúška za prítomnosti skúšobného komisára.

Rušeň s tabuľkou a insígniami prvorepublikových ČSD a s nápismi z čias Uhorska (1896-1918) vozil návštevníkov z R. Soboty cez Tisovec až kopcovitým terénom na Zbojská.

Ako jeho náhrada je zatiaľ využívaný motorový vozeň Singrovka M 240 039 a motorový rušeň Karkulka T 444 1082. Verejnosť má možnosť previezť sa však originálnymi vozňami Zbojníckeho expresu, ktoré patria k obdobiu parného rušňa.

Na toto leto boli zatiaľ stanovené dve výletné jazdy. Na 13. júla, a na 17. augusta. Trasa zostáva ako pôvodne: Rimavská Sobota – Hnúšťa – Tisovec – Zbojská a späť. Predaj lístkov zatiaľ spustený nebol.

Zdroj: vobraze.sk, foto: zubacka.sk