Zariadenie sociálnych služieb v obci V. Teriakovce chce rozšíriť svoju kapacitu. Pribudnúť má aj geopark

Na Krásnej, v miestnej časti obce Veľké Teriakovce, plánujú rozšíriť komunitnú starostlivosť pre seniorov, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Popri súčasnom zariadení pre 20 klientov majú na neďalekých pozemkoch postaviť ďalšie budovy pre zariadenie sociálnych služieb. 

Ide o dve budovy po 12 klientov. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol starosta obce Kamil Kučera, obecné zastupiteľstvo na júnovom rokovaní jednohlasne schválilo návrh na rozšírenie komunitnej starostlivosti pre dostupnú a kvalitnú sociálno-zdravotnú starostlivosť.

„Poslanci dali súhlasné stanovisko pre dve budovy, podľa mňa treba takéto zariadenia,“ povedal Kučera. Zámer postaviť ich má terajší prevádzkovateľ zariadenia sociálnych služieb Krásna, Občianske združenie M VITAL-V.I.P, ktoré sa na obec obrátilo s touto žiadosťou. 

Podľa jeho štatutárnej zástupkyne Ivany Nežernej je záujem o zariadenia s nižším počtom obyvateľov. „Chceli by sme postaviť dve budovy po 12 klientov. Prešli sme prvým kolom a do konca augusta musíme podať projekt v ostrej výzve,“ priblížila Nežerná. S novými budovami by malo dôjsť aj k rozšíreniu počtu klientov, ako aj vytvoreniu nových pracovných miest. 

Budovy by sa mali byť na naďalekých pozemkoch, pri prvej odbočke v smere od R. Soboty na Krásnu. Medzi novými budovami má byť geopark. „Práve ním začneme, aby boli budovy od seba oddelené. Bude to niečo ako náučný chodník s horninami,“ povedala a dodala, že podrobnosti prinesú neskôr, každopádne skrášli prostredie a spríjemní pobyt v zariadení. 

Ak by sa podľa plánu podarilo získať prostriedky z plánu obnovy, tak budú mať necelé dva roky na výstavbu a sprevádzkovanie. „V roku 2026 by sme už chceli fungovať,“ dodala. V súčasnom zariadení majú podľa nej kapacitu 20 klientov a 15 zamestnancov. 

Domov dôchodcov plánuje stavať už dlhšiu dobu aj rimavskosobotská samospráva. Postavený má byť v mestskej časti Sobôtka pri Žánovskom potoku s kapacitou 2×12 miest pre klientov. Ako pre vobraze.sk priblížila vedúca odboru sociálnych vecí na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote Mária Turoňová, projektová dokumentácia na územné rozhodnutie už je hotová a robia ešte dokumentáciu na stavebné povolenie. 

Zdroj: vobraze.sk