V Jesenskom budú jubilejné Dni obce, pripravujú veľký dvojdňový program

V obci Jesenské pripravujú jubilejný ročník osláv Dní obce netradičný program. Oslavy potrvajú výnimočne dva dni a pre verejnosť prinesú veľa sprievodných aktivít. Konať sa budú 5. a 6. júla, prvý deň bude zameraný viac na kultúru a druhý na šport. Ako pre vobraze.sk priblížil starosta Gabriel Mihályi, obyvatelia sa môžu tešiť na pestrý program 750. výročia z príležitosti prvej písomnej zmienky obce, kde si každý môže nájsť to svoje. Po začatí osláv sa na miestnom futbalovom štadióne predvedú umelci zo ZUŠ, Lipka pri ZŠ Jesenského i FS Gemerská cnosť. Obec Jesenské je druhou najväčšou obcou v okrese Rimavská Sobota.

Nasledovať bude vystúpenie Nótar Mary, ako aj show majstra sveta – siláka Laciho Feketeho a jeho synov. „Budú dvaja, vystúpenie sa uskutoční na štadióne, kde predvedú svoje silácke predstavenie. Videl som ich v našej družobnej obci, kde ma zaujali,“ priblížil starosta Jesenského a dodal, že po 17.00 hodine má v piatok vystúpiť prešovská skupina Hrdza, ale priestor dostanú aj miestni umelci a vystrieda ich Nostalgia Duo – Magdaléna Ráková s Jozefom Mikulcom z R. Soboty. Magdaléna Ráková pritom pochádza z obce Jesenské.

O večerný program sa postará Mukatado – Jana Kozáková, Irigy Hónaljmirigy a Batida, ktorí prinesú bubnovo laserovú show. „Pre deti a návštevníkov budú zaujímavé sprievodné aktivity, športy, hry a požičiavame si z Rimavskej Soboty aj výletný autovláčik, ktorý vozí ľudí do rekreačnej oblasti Kurinec,“ priblížil Gabriel Mihályi.

Jubilejné oslavy budú prebiehať v športovom areáli a telocvični. K dispozícii však nebude dom kultúry, ktorý prebieha veľkou rekonštrukciou. Tento ročník bude aj preto náročnejší ako tie predošlé. „Pozývame však všetkých obyvateľov Jesenského, aby sa prišli zabaviť,“ hovorí starosta.

Sobotný program bude patriť športu a na futbalovom ihrisku si zahrajú viacero zápasov mládežnícke tímy Jesenského, Hajnáčky, Tornale, Hnúšte. Chýbať nebude ani vystúpenia mažoretiek, zápas starých pánov FK Jesenské – FTC Fiľakovo, ak aj hlavný duel spomínaných mužstiev. Po 19-tej hodine deň zavŕši DJ Béla a Reto Deejay. Pre verejnosť budú pripravené hracie hrady, nafukovacia šmýkačka, virtuálna aréna v telocvični, maľovanie na tvár, cukrová vata, ukážky DHZO, športovo-prekážková dráha, či kone a koníky.

V súvislosti s oslavami vznikne niekoľko publikácií o obci. „Aktivity máme naplánované aj na každý mesiac,“ hovorí starosta, podľa ktorého spoločne s mestom Tisovec organizujú 150. výročie používania železnice, ktoré bude 28. septembra a na trať vypravia historickú parnú lokomotívu. Ako Mihályi dodal, zainteresované do tejto udalosti budú všetky samosprávy, ktorými prechádza železničná trať.

Zdroj: PR-príspevok, obec Jesenské