Martina pracuje ako rušňovodička. Cestujúci sú stále prekvapení

Vybrala si povolanie, ktoré nie je úplne bežné pre ženy. Na pozícii rušňovodičky pracuje štvrtý rok. „Cestujúci sú stále prekvapení, keď ma vidia. Toho sa asi nezbavím,“ uviedla pre vobraze.sk Martina Pavlová. Ako dodala, naďalej je jedinou rušňovodičkou z okresu Rimavská Sobota. Pripomenula však, že do tohto okresu jazdí jej kolegyňa z Breznianskeho okresu. „Byť rušňovodičkou je skvelé. Chcela som sa ňou stať dlhodobejšie. Mám veľmi rada svoju prácu,“ uviedla rodáčka z Tisovca, ktorá žije v Jesenskom. „Nenazvala by som to stresujúcou prácou. Ale musíte byť proste vždy v strehu, lebo ľudia sú nepoučiteľní. Pozor tiež treba dávať napríklad na lesnú zver,“ poznamenala Pavlová. Predtým bola vlakvedúcou. „Určite mi je bližšia pracovná pozícia rušňovodičky, aj keď je s ňou spojená väčšia zodpovednosť. Ako rušňovodička sa spolieham sama na seba,“ skonštatovala dlhoročná železničiarka. „Zamestnankyňou Železničnej spoločnosti Slovensko som už 25 rokov,“ dodala.

Byť rušňovodičkou v rýchlikoch ju podľa jej slov neláka. „Mám rada veľké mašinky, ale ja som spokojná tu, kde som. U nás jazdia iba motorové jednotky. Na našej trati je najväčšia povolená rýchlosť 80 km/h. Keď som bola kandidátkou na rušňovodičku, tak vtedy som sa učila jazdiť na všetkých mašinkách,“ pripomenula Martina Pavlová. Doplnila, že jazdí na trasách Tisovec – Brezno a Tisovec – Jesenské – Lučenec. „Máme novú trasu do Lučenca a je smutné tam chodiť, lebo nám zrušili stanicu Fiľakovo.“  

Je darkyňou krvi, má za sebou vyše 50 odberov. Blíži sa k tomu, aby sa stala držiteľkou Diamantovej Janského plakety.  „Moja maminka robila dlhé roky v zdravotníctve a bola pravidelnou darkyňou krvi. Ako deti sme tam chodievali s ňou a páčilo sa mi to. Po dovŕšení dospelosti som sa tiež stala darkyňou krvi. Odvtedy ju chodím pravidelne darovať. Mám za sebou 55 odberov,“ priblížila Pavlová. Má vysokoškolské vzdelanie.

Rada a veľa jazdí autom. Relaxuje v záhrade. Medzi jej záľuby patrí čítanie kníh či chodenie na hríby a so synom na výlety. Angažuje sa v OZ Zubačka. „Kolegovia ma učia jazdiť na historickej dieselovej mašinke,“ uviedla rušňovodička Martina.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Pavlovej