Kruhová križovatka v R. Sobote prinesie obyvateľom úpravu vjazdu na Sobôtku. Zrejme sa aj predraží

Výstavba turbo-okružnej kruhovej križovatky v Rimavskej Sobote má priniesť plynulejší a bezpečnejší prejazd cez rizikovú križovatku. Dopravu na hlavnom ťahu cesty 1. triedy na jednej strane spomalí, ostatným účastníkom dopravy umožní plynulejší prejazd. V minulosti tam dochádzalo k dopravným nehodám. Práce sú v súčasnosti obmedzené, naplno by sa mali obnoviť v marci. „Avšak všetko bude závisieť od aktuálnych poveternostných podmienok,“ povedala pre vobraze.sk hovorkyňa Slovenskej správy ciest Jana Lukáčová. Zároveň ubezpečila, že stavebné práce prebiehajú v súlade so stanovenými termínmi.

Hlavná cesta I. triedy od Lučenca na Tornaľu a opačne je prejazdná, avšak v zúženej šírke. Od konca roka je sfunkčnený aj vjazd a výjazd z intravilánu mesta, ktorý bol uzavretý kvôli prácam na spevnení podložia.

Vodiči ako obchádzkovú trasu počas výstavby využívajú vo zvýšenej miere aj pôvodný prejazd cez IBV Sobôtka. Tento vjazd sa však po skončení výstavby bude meniť. Na Sobôtku sa už nebude dať na ceste z intravilánu odbočiť cez plnú čiaru do ľava. Vodiči, ktorí budú chcieť ísť na IBV, tak budú môcť využiť inú križovatku, alebo sa otočia na kruhovom objazde a tak budú môcť odbočiť na IBV. „Z dôvodu zvýšenia bezpečnosti dopravy v radiacom priestore križovatky sa organizácia dopravy na vjazde na existujúcu miestnu komunikáciu (Sobôtka) pri bývalom autobazáre upraví na pravý vjazd, chýbajúce odbočenia sa budú realizovať v iných existujúcich križovatkách,“ avizuje hovorkyňa SSC.

Bezpečnosť na priechodoch pre chodcov má byť zabezpečená betónovými obrubníkmi vyvýšenými o 20 milimetrov. Pod novými cestami bolo pri rekonštrukcii vymenené a zosilnené podložie. „Táto výmena bola potrebná,“ priblížila hovorkyňa a dodala, že podľa návrhu museli ísť do hĺbky jedného metra. Spevnenie čaká aj zvyšok križovatky pod hlavnou cestou. „Spevnenie sa bude realizovať aj tu, spôsob realizácie sa analyzuje,“ vysvetlila Jana Lukáčová s tým, že tieto práce môžu navýšiť celkovú cenu diela.

Práce na rekonštrukcii sa začali v prvej polovici augusta. Realizuje ich spoločnosť OHLA ŽS. Stavebné práce sa týkajú rekonštrukcie križovatky ciest I/16, I/72 a II/531. Zmluvná cena diela je s DPH 3 828 000 eur a lehota výstavby dvanásť mesiacov.

Výstavba kruhovej križovatky skomplikovala život obyvateľom Sobôtky

Zdroj: vobraze.sk, foto a video: Robert PIatrik – Dronersteam